Serie A

Salernitana strică petrecerea lui Napoli. Sărbătoarea titlului amânată

Napoli a remizat pe teren propriu, duminică, cu Salernitana, scor 1-1, într-un meci din etapa a 34-a în Serie A.

Mathias Olivera a deschis scorul pentru Napoli, dar Salernitana a egalat cu șase minute înaintea finalului prin Boulaye Dia.

Astfel, Napoli mai are de așteptat până joi când va juca în deplasare cu Udinese pentru a deveni campioană matematic.

Napoli are un avans de 18 puncte față de Lazio, cu șase etape rămase de disputat până la finalul actualului sezon.

Lazio a pierdut duminică în deplasare cu Inter Milano, scor 1-3, după ce deschisese scorul prin Luis Alberto, în minutul 30.

Lautaro Martinez cu o dublă (77, 90) și Robin Gosens (83) au marcat golurile lui Inter, echipă care urcă pe locul patru, la egalitate de puncte cu AC Milan și AS Roma (57).