Serie A

Roma castiga autoritar Derby della Capitale cu Lazio

Victorie la scor de neprezentare obtinuta de AS Roma, duminica, in derby-ul cu Lazio. Echipa pregatita de Jose Mourinho s-a impus, cu 3-0. Toate golurile au fost marcate in prima repriza.

Tammy Abraham, golgeterul giallorossilor, a punctat in minutele 1 si 22, in timp ce Pellegrini a inchis tabela, cu cinci minute pana la pauza.

Abraham devine jucatorul cu cele mai multe goluri marcate pentru Roma in sezonul de debut (23). Capitol la care ii depaseste pe Gabriel Batistuta (21) si Vincenzo Montella (21).

Roma si-a luat revansa pentru infrangerea din tur, cand Lazio se impunea, cu 3-2.

Chiar daca Lazio a avut o posesie superioara a balonului, Roma s-a dovedit echipa mai pragmatica in joc, profitand de aproape toate sansele de gol aparute.

Scorul putea fi chiar mai mare, armeanul Mkhitaryan ratand o mare ocazie in finalul reprizei inaugurale.

Lazio a iesit la joc dupa pauza si golgterul Immobile a avut o sansa buna de a reduce din diferenta.

Abraham a trecut pe langa hattrick, in minutul 66, cand a depasit doi aparatori adversi inainte de a trage pe langa poarta.

Rui Patricio a inchis poarta Romei cu o interventie decisiva la Immobile in final de meci.

Roma trece de Lazio in clasament, diferenta fiind acum de doua puncte in favoarea echipei lui Mourinho care ocupa locul cinci.

Alte rezultate din etapa a 30-a in Serie A:

Sassuolo – Spezia 4-1, Genoa – Torino 1-0, Napoli – Udinese 2-1, Inter – Fiorentina 1-1, Cagliari – Milan 0-1, Venezia – Sampdoria 0-2, Empoli – Verona 1-1, Juventus – Salernitana 2-0.

Duminica seara Bologna si Atalanta inchid etapa.

Clasament: Milan (66 puncte), Napoli (63), Inter (60), Juventus (59), Roma (51).