Serie A

Milan – Roma 3-1. Oaspetii au incheiat meciul cu doi jucatori mai putin pe teren

Echipa AC Milan incepe anul cu o victorie pe teren propriu in Serie A contra echipei lui Jose Mourinho.

Inceputul de partida a fost unul ideal pentru gruparea rossonera. Giroud a deschis scorul dintr-un penalty, in minutul 8.

Apoi, Messias avea sa dubleze avantajul Milanului dupa o eroare in defensiva oaspetilor. Giroud a interceptat o pasa inapoi si a trimis in bara, iar de acolo mingea a revenit la Messias care a marcat pentru 2-0.

AS Roma a redus din diferenta prin Abraham, cu cinci minute inaintea pauzei, dupa o faza de la coltul terenului.

Intrat pe parcursul reprizei secunde, Rafael Leao a adus linistea in tabara gazdelor, punctand pe contraatac.

Era minutul 82 insa cei de la AC Milan au vrut sa-i administreze o infrangere mult mai severa lui Mourinho.

In prelungiri Zlatan Ibrahimovic a ratat o lovitura de la 11 metri.

Echipa din capitala Italiei a incheiat meciul in dubla inferioritate numerica. Karsdorp a fost eliminat, in minutul 74, pentru cumul de cartonase galbene, la fel ca si Mancini in al patrulea minut suplimentar.

Este al patrulea meci consecutiv intre Milan si Roma in care ambele echipe marcheaza.

Milan ajunge la trei victorii consecutive cu Roma, echipa care ultima oara n-a pierdut in fata rossonerilor pe 26 octombrie 2020 dupa un meci incheiat 3-3.

Ciprian Tatarusanu a lipsit din lotul rossonerilor fiind pozitiv la covid.

In clasamentul din Serie A, Milan ajunge la 45 de puncte si pune presiune pe liderul si rivala locala Internazionale (46 puncte).

Meciul celor de la Inter cu Bologna a fost amanat din cauza imbolnavirilor de covid in ambele tabere.