Serie A

Milan revine pe primul loc in Serie A. Cifre impresionante pentru rossoneri

Doar cateva ore au lipsit cei de la AC Milan din fruntea clasamentului primei ligi din Italia.

AC Milan s-a impus pe terenul lui Benevento, echipa antrenata de fostul mare atacant al rossonerilor Filippo Inzaghi, cu 2-0, si revine cu un punct in fata rivalei Internazionale.

O victorie muncita pentru rossoneri, echipa lui Stefano Pioli evoluand in inferioritate numerica pret de aproape o ora.

Stefano Tonali a fost eliminat din meci inca din minutul 33 cu rosu direct.

Milan era obligata sa castige pe Stadio Ciro Vigorito pentru a reveni pe primul loc, dupa ce la inceputul zilei Inter Milano invinsese Crotone, cu 6-2 (2-2), si trecuse pe prima pozitie.

Franck Kessie a deschis scorul dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Ante Rebic in minutul 15.

La patru minute dupa pauza Rafael Leao a dublat avantajul pentru Milan cu o executie brilianta din marginea careului de 16 metri. O minge trimisa cu efect peste portarul advers.

Gazdele de la Benevento au irosit un penalty prin Gianluca Caprari in minutul 61. Acesta a trimis pe langa poarta de la punctul cu var.

In prima repriza Benevento a avut o bara la sutul lui Lorenzo Insigne. Sansa uriasa de egalare irosita de gazde.

Si cei de la Milan au avut o bara pe contraatac prin Kessie.

Milan obtine 37 de puncte in primele 15 meciuri ale unui sezon de Serie A pentru prima data de cand pentru victorie se acorda trei puncte.

Leao continua sezonul fabulos, devenind al doilea cel mai tanar jucator strain din istoria lui Milan care inscrie peste zece goluri in campionat.

Portughezul are 21 ani si 207 zile fiind devansat la acest capitol doar de Alexander Pato (19 ani si 19 zile).

Milan a marcat in fiecare din ultimele 18 meciuri de campionat in deplasare.

Doar in perioada martie 1992-aprilie 1993 rossonerii au avut o perioada similara, cand au marcat in 19 meciuri la rand pe teren strain.

Mai mult decat atat, Milan a marcat de fiecare data in ultimele 35 de meciuri in Serie A.

Juventus este singura echipa cu mai multe goluri la rand marcate in campionat, 43 in 2014 si 44 in 2017.