Serie A

Juventus si Napoli s-au impiedicat. Inter poate profita

Liderul Juventus si Napoli, una dintre contracandidatele la titlul din Serie A, au remizat, sâmbata seara, pe propriile terenuri cu Lazio, respectiv AC Milan. De aceste rezultate poate profita Inter Milano, echipa care întâlneste, duminica de la ora 16, acasa pe Cagliari.

Juventus a dominat aproape în totalitate meciul, doar interventiile portarului lazial Federico Marchetti pastrând tabela imaculata.

Când portarul Marchetti a fost cu adevarat batut bara a intervenit si i-a salvat pe jucatorii din capitala Italiei.

Asa s-a întâmplat în minutul 75 când Leonardo Bonucci a reluat la încheietura barelor în urma unui corner.

Pentru Lazio acesta este primul rezultat de 0-0 în 34 de etape.

A urmat apoi interventia lui Marchetti, acesta respingând cu o mâna reluarea lui Claudio Marchisio.

Gazdele au cerut penalty în finalul meciului la o faza în care mingea l-a lovit în mâna pe Cristian Ledesma, dar acest avea bratul la spate.

La oaspeti Radu Stefan a revenit printre titulari dupa ce reintrase în campionat etapa trecuta din postura de rezerva în derby-ul câstigat cu AS Roma.

Napoli - AC Milan 2-2

În cealalta partida a programata sâmbata seara, AC Milan a supravietuit in extremis testului de foc de pe San Paolo cu Napoli.

Gazdele au condus cu 2-0 în prima repriza dupa doua gafe ale fundasilor adversi, dar ”Micul Faraon” Stephan El Shaarawy a salvat pe Milan de la o a saptea înfrângere în 13 etape.

Inler a deschis scorul pentru Napoli dupa doar cinci minute, iar Insigne a majorat avantajul în minutul 30.

El Shaarawy a redus din diferenta în ultimul minut al primei reprize, tocmai la timp pentru a dinamita partea secunda.

Acelasi El Shaarawy, jucator ajuns la cota 10 goluri în acest sezon, a restabilit egalitatea cu opt minute înaintea finalului.