Serie A

Juventus a demolat Roma in derby-ul rundei a 6-a din Seria A

Campioana Juventus Torino a facut spectacol, sâmbata seara, contra formatiei AS Roma, pe care a învins-o cu 4-1 pe propriul teren.

Andrea Pirlo a deschis balul pe Juventus Arena cu un gol magnific marcat în minutul 11 din lovitura libera.

Cinci minute mai târziu Vidal transforma o lovitura de la 11 metri acordata la faultul în careu comis de Castan la Matri.

Juventus a continuat seria fabuloasa de reusite si dupa alte trei minute Matri marca pentru 3-0 din pasa lui Vidal.

Bogdan Lobont nu a fost nici macar rezerva la Roma.

Anesteziata de cele trei goluri primite în doar 19 minute, Roma a reactionat târziu dupa pauza, Osvaldo punctând de la punctul cu var în minutul 69.

Chiar si asa ultimul cuvânt pe teren a apartinut tot gazdelor care au închis tabela prin Giovinco în minutul 90.

Juventus are 16 puncte din 18 posibile, singura sincopa fiind înregistrata etapa precedenta în egalul 0-0 de pe terenul Fiorentinei.

Roma, echipa antrenata din acest sezon de Zdenek Zeman, ocupa locul 8 cu 8 puncte.

Într-o alta partida din etapa a 6-a AC Parma si AC Milan au împartit punctele pe Ennio Tardini. El Shaarawy a marcat pentru Milan la cinci minute dupa pauza, iar Galloppa a restabilit egalitatea în minutul 66.

Pentru El Shaarawy este deja al patrulea gol al sezonului în Serie A.

Milan ramâne la mijlocul clasamentului pe locul 10 cu 7 puncte, iar Parma este a 11-a cu 6 puncte.