Serie A

AS Roma, victorie in derby-ul Cetatii Eterne cu Lazio

Chiar daca nu a avut in teren trei dintre jucatorii de baza, Totti, De Rossi si Pjanic, AS Roma a transat, duminica, derby-ul citadin cu Lazio, scor 2-0.

Echilibrul pe tabela a rezistat doar 10 minute, vicecampioana Italiei deschizand scorul dupa un penalty obtinut tot de el, insa penalty-ul a fost acordat eronat pentru un fault comis in afara careului.

Lazio, echipa la care fundasul Radu Stefan a inceput ca titular si a evoluat pana in minutul 67, a ratat egalarea prin brazilianul Felipe Anderson. Acesta a sutat in transversala in minutul 25.

Bara s-a opus golului si la cealalata poarta cu cinci minute inaintea pauzei din sutul lui Naingollan.

AS Roma a inchis practic meciul in partea secunda, minutul 62, prin ivorianul Gervinho, jucator ajuns la sase goluri in actuala editie de campionat in Serie A.

De trei ani AS Roma nu a mai pierdut un derby cu Lazio.