La Liga

Ce remontada! Barcelona întoarce de la 0-2 cu trei goluri în opt minute

FC Barcelona a suferit pe teren propriu în meciul cu Celta Vigo, dar la final toate punctele au rămas în dreptul formației catalane.

Strand Larsen a deschis scorul pentru Celta Vigo în minutul 19 și Douvikas a majorat avantajul galicienilor, cu un sfert de oră înaintea finalului.

Barcelona a revenit formidabil pe final prin dubla lui Lewandowski (81, 85) și reușita lui Cancelo (89).

Potrivit statisticilor oficiale, Barcelona este doar a doua echipă din La Liga care întoarce scorul de la 2-0 pentru echipa adversă, primul gol al echipei care a revenit din urmă fiind marcat în minutul 81.

Cealaltă echipă din fotbalul spaniol care a izbutit o asemenea ”remontada” a fost Athletic Bilbao, într-un meci din noiembrie 2001 câștigat cu 3-2 de asemenea în fața celor de la Celta Vigo!