La Liga

Barcelona invinge echipa lui Sapunaru fara Messi pe teren

Lionel Messi a fost menajat in primul meci al anului 2014 castigat de FC Barcelona, pe teren propriu, cu Elche, scor 2-0. Atacantul argentinian nu a fost nici macar rezerva si a urmarit partida din tribuna arenei Nou Camp. Messi si-a reluat de curand antrenamentele dupa o accidentare.

Alexis Sanchez a deschis scorul cu un sut sub transversala in minutul 7, iar Pedro a incheiat socotelile in minutul 16.

Jucatorul care izbutea un hattrick in meciul cu Getafe a fost excelent lansat de Fabregas si a inscris in poarta goala dupa ce driblase si portarul.

Sanchez si-a desavarsit hattrick-ul in partea secunda prin alte doua reusite in minutele 63 si 69.

Cristi Sapunaru a inceput ca titular la Elche si a jucat pana in minutul 80, cand a fost schimbat cu Mantecon.

In urma acestui succes la pas formatia blaugrana a revenit la conducerea clasamentului din Primera Division, pozitie pe care o pierdusera in fata rivalei Atletico Madrid.