La Liga

Barcelona, dezlantuita cu indrazneata Huesca

Sursă foto: twitter.com/fcbarcelona

FC Barcelona a marcat nu mai putin de opt goluri in meciul disputat pe teren propriu in campionat contra celor de la Huesca.

Oaspetii au deschis scorul in minutul 2, dar pana la pauza Barcelona marcase deja de trei ori, prin Messi, Pulido (autogol) si Luis Suarez.

Au mai inscris si cei de la Huesca, prin Gallar in minutul 32, un gol care avea sa starneasca furtuna din partea secunda.

Barcelona s-a dezlantuit si a inscris de cinci ori, prin Dembele, Rakitic, Messi, Alba si Luis Suarez in minutul 90+3 dintr-o lovitura de la 11 metri.

Este pentru a cincea oara in acest secol cand Barcelona inscrie opt sau mai multe goluri intr-un meci oficial si a doua oara contra celor de la Huesca. Acestia mai incasasera un 8-1 intr-o partida din Cupa Regelui Spaniei in 2014.

Cu doua goluri in acest meci Messi ajunge la cota patru reusite in primele trei meciuri ale sezonului. Decarul Barcelonei are cele mai multe suturi (16) si cele mai multe ocazii create (15).

Barcelona are punctaj maxim dupa trei etape in La Liga.