UTA revine de la 0-1 și câștigă cu Dinamo

Echipa UTA Arad a obținut victoria în meciul cu Dinamo, scor 2-1, luni seara, în etapa a 15-a din Liga 1.
Așa am trăit UTA - Dinamo

Un succes care propulsează formația pregătită de Mircea Rednic pe locul zece în clasament, la trei puncte de zona playoff.

Dinamo a deschis scorul în meciul disputat la Oradea prin Denis Politic la capătul unui contraatac, în minutul 8. Acesta l-a surprins pe portarul Florin Iacob cu un șut la colțul scurt.

UTA a ratat egalarea prin Kevin Luckassen în minutul 19, când acesta a rămas singur cu portarul și nu l-a putut învinge pe Adnan Golubovic.

Arădenii au egalat cu trei minute înaintea pauzei prin Claudiu Micovschi. Acesta a apărut fără marcaj în careul lui Dinamo și a reluat din alunecare în poartă pentru 1-1, rezultatul pauzei.

În partea secundă Dinamo a ratat o mare ocazie în minutul 77 la pătrunderea lui Lamine Ghezali. Acesta a preferat o pasă în lateral pentru Goncalo Gregorio care a fost blocat in extremis de Tiberiu Căpușă.

UTA a marcat golul victoriei prin Marcelo Freitas dintr-o lovitură de la 11 metri în minutul 90+2. Un penalty acordat pentru un henț după intervenția VAR.

Au evoluat echipele:

UTA: 93 Iacob - 15 Conte, 30 Stolnik, 80 Dumitrașcu - 98 Căpușă, 21 Mihai, 14 Marcelo Freitas, 10 Fabry - 19 Micovschi, 42 Luckassen, 11 Ofosu.

Dinamo: 1 Golubovic - 98 Costin, 5 Lucas, 28 Homawoo, 31 Amzăr - 30 Roșu, 4 Bena, 16 Ilic - 99 Ghezali, 19 Abdallah, 17 Politic.

Meci arbitrat la centru de Andrei Moroiță.