UTA – Hermannstadt 1-0. Prima victorie pentru Mircea Rednic la Arad

Echipa UTA Arad a câștigat limită întâlnirea cu Hermannstadt, scor 1-0, în ultima partidă a etapei a 6-a din playout, în Liga 1, și părăsește ultimul loc al clasamentului.

Roger a marcat unicul gol al meciului dintr-o lovitură de la 11 metri, în minutul 52.

Un penalty acordat la intervenția VAR pentru un henț comis de Mino Sota și pe care centralul Viorel Flueran nu l-a sancționat în timpul jocului.

Meciul a fost marcat în minutele de final de o problemă de sănătate acuzată de tânărul jucător arădean Pop.

Acesta s-a prăbușit pe teren la câteva momente după un șut spre poarta oaspeților. A fost nevoie de intervenția ambulanței la nivelul terenului, Pop fiind scos pe targă și transportat la spital. Tot timpul acesta a fost conștient.

UTA urcă pe locul de baraj, trimițând FC Argeș pe poziție direct retrogradabilă.

Caseta tehnică

UTA Arad: Fl. Iacob - R. Benzar, Benga, Hoxhallari, Aly Abeid – Roger (Anton 77), Batha, Ubbink (Vukcevic 90) - R. Pop (Şteau 77), Milosevic (Postolachi 46), Otele (Stahl 65). Antrenor: Mircea Rednic;

Hermannstadt: Letica - Butean, Bejan, I. Stoica, Opruţ - Mino Sota, Baba Alhassan (Biceanu 49) – S. Balaure (Bărbuţ 66), Limaj (Babic 66), C. Popescu (Oroian 90) – D. Paraschiv. Antrenor: Marius Măldărăşanu;

Arbitri: Viorel Flueran - Valentin Avram, Ciprian Danşa - Robert Avram.