Universitatea Craiova și Rapid au remizat în epilogul etapei a 29-a

Echipele Universitatea Craiova și Rapid București au terminat la egalitate, scor 1-1, în ultimul meci al etapei a 29-a, penultima din sezonul regular în Liga 1.

Așa am trăit Universitatea Craiova - Rapid

Rapid a ratat prima ocazie a meciului prin Hasani scăpat singur în minutul 14. Portarul Popescu a blocat in extremis cu piciorul.

Giuleștenii au insistat în continuare și Oaidă a ratat de puțin poarta cu un șut de la distanță, în minutul 16.

A urmat șutul lui Krasniqi de asemenea pe lângă poartă, în minutul 19, după care Universitatea Craiova a deschis scorul prin Mitriță, în minutul 30.

La două minute după pauză același Mitriță a fost aproape de dublă, după care Rapid a restabilit egalitatea prin Hromada cu o reluare din interiorul careului. Pentru acesta e primul gol marcat în tricoul alb-vișiniu.

Cu o etapă înaintea finalului de sezon regular Rapid ocupă locul doi în clasament, fiind la 12 puncte în urma liderului FCSB.

Cele două echipe se vor duela în meci direct etapa viitoare, pe Arena Națională, cu Rapid gazdă.

Universitatea Craiova nu mai poate pierde locul patru la finalul sezonului regular.

Caseta tehnică

Universitatea Craiova: L. Popescu - Ş. Vlădoiu, Screciu, Maldonado, Bancu - Al. Creţu (Kozulj 90), Mateiu, Houri (Mekvabishvili 65) – Baiaram (Danciu 88), Markovic (A. Ivan 46), Al. Mitriţă (Blesa 65). Antrenor: Ivaylo Petev.

Rapid: Aioani - Braun, I. Cristea, P. Iacob, Bădescu – Oaidă, Hromada (Al. Albu 61)  – E. Krasniqi, Hasani (Burmaz 72), Petrila (Papeau 61) – A. Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Ş. Vlădoiu 40, Houri 45+2 / Papeau 79, A. Rrahmani 90+2, D. Grigore 90+4.

Arbitri: Marian Barbu - Stelian Slabu, Marius Badea.