Universitatea Craiova, noul lider al campionatului

Echipa din Bănie antrenată de Laurențiu Reghecampf a urcat în fruntea ierarhiei din Liga 1 după 3-0 pe teren propriu cu UTA, în etapa a 6-a.
Așa am trăit: Universitatea Craiova - UTA

Baiaram a deschis scorul pentru alb-albaștri, în minutul 8, cu un șut din interiorul careului la colțul lung.

Un gol marcate devreme care a adus liniștea în tabăra oltenilor și a permit juveților să gestioneze fără presiune timpul rămas din meci.

Rui Silva a făcut 2-0 cu o lovitură de cap în minutul 38, dar după minute bune de analiză din partea VAR golul a fost invalidat pentru o poziție afară din joc.

Un gol anulat pentru offside au avut și cei de la UTA la opt minute după pauză, când Cooper trimisese mingea în poartă.

Crețu a făcut 2-0 pentru Universitatea Craiova din minutul 57 cu un șut din 16 metri.

Screciu avea să închidă tabela cu trei minute înaintea finalului din interiorul careului. Un gol anulat într-o primă fază pentru un presupus offside la Ivan, omul cu pasa decisivă.

VAR-ul a intervenit din nou și de această dată a validat golul gazdelor.

Cu 14 puncte în șase etape, Universitatea Craiova urcă pe primul loc în clasament.

UTA ajunge la trei înfrângeri în cinci meciuri și rămâne cu doar patru puncte acumulate.

Caseta tehnică

Univ.Craiova: L. Popescu – Vlădoiu (Căpăţână 54), Zajkov, Raul Silva (Mateiu 46), Bancu - Al. Creţu, Screciu - Işfan (Cîmpanu 46), Baiaram (Danciu 75), A. Ivan – Markovic (Kurtic 62). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

UTA: Fl. Iacob – D. Rodrigues, Stolnik, Benga, Abeid – Freitas (Carp 63), Marku, D. Dumitraşcu (Stahl 63) - R. Pop (R. Stanciu 70), Cooper (Leidsman 70), Fabry (Holst 76). Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Al. Creţu 48 / Abeid 37, Fabry 69.

Arbitri: Bogdan Dumitrache - Adrian Ghinguleac, Valentin Dumitru.