Universitatea Craiova întoarce scorul și se impune în fața rivalilor din oraș

Echipa Universitatea Craiova a încheiat sezonul regular cu victorie, scor 2-1, în duelul cu FCU 1948.

Așa am trăit FCU 1948 - Universitatea Craiova

Gazda meciului de duminică seara, FCU 1948 a deschis scorul prin Aurelian Chițu în minutele de prelungire ale primei reprize.

La 0-0 ambele echipe au ratat câte o ocazie de gol. Portarul gazdelor Răzvan Popa a respins șutul lui Ștefan Baiaram, în minutul 27, pentru ca în minutul 44 Laurențiu Popescu să se opună la mingea trimisă de William Baeten.

Cei de la FCU au făcut pasul înapoi în partea secundă, căutând să dea lovitura decisiv pe un eventual contraatac.

Universitatea Craiova a controlat jocul și a întors în cele din urmă rezultatul, prin golurile marcate de Alexandru Mitriță (min.71) și Ștefan Baiaram (min.77).

Mitriță a punctat cu un lob spectaculos din pasa fabuloasă oferită de Nicușor Bancu, pentru ca Baiaram să aducă victoria cu o lovitură de cap în urma unui corner.

La ultima fază a meciului Alexandru Câmpanu a ratat singur cu portarul Popa.

Universitatea Craiova obține a patru victorie în șase meciuri cu FCU la nivelul primei ligi.

Echipa lui Ivaylo Petev încheie sezonul regular pe locul patru în clasament, în timp ce FCU va evolua în playout.

Meciul a fost întrerupt în două rânduri din cauza torțelor aruncate în teren de suporterii celor două formații.

Caseta tehnică

FCU 1948: R. Popa - Padula, Compagnucci, Lacroix, Mascarenhas - Vl. Achim, Dr. Albu – Baeten (Sidibe 85), Bauza, Bahassa (Ibrahimi 86) - A. Chiţu (Dragu 90). Antrenor: Nicolo Napoli.

Universitatea Craiova: L. Popescu - Căpăţână, Screciu (Maldonado 56), Badelj, N. Bancu (Şt. Vlădoiu 88) - Al. Creţu (A. Ivan 46), Al. Mateiu, Mekvabishvili (Zajkov 88) - Baiaram, Markovic (Cîmpanu 56), Al. Mitriţă. Antrenor: Ivaylo Petev.

Cartonaşe galbene: Padula 78, Compagnucci 90+3 / Mekvabishvili 29, Al. Mateiu 54.

Arbitri: Marcel Bârsan - Valentin Avram, Laszlo Bucsi.