Sepsi revine spectaculos in inferioritate numerica de la 0-2 si 1-3 cu Viitorul

Meci de sase goluri intre Sepsi Sf.Gheorghe si Viitorul Constanta, sambata seara, in etapa a 6-a din Liga 1, faza playout.

Viitorul a condus cu 2-0 si 3-1, insa cei de la Sepsi au smuls in extremis un punct cu gol egalizator in minutul 85.

Echipa lui Gheorghe Hagi a inceput perfect meciul, cu doua goluri marcate in primele 18 minute.

Iancu a deschis scorul in minutul 11 dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta la hentul lui Carnat.

Sapte minute mai tarziu Viitorul isi dubla avantajul prin Ghita cu un voleu de senzatie din interiorul careului.

Sepsi a redus din diferenta cu trei minute inaintea pauzei prin Lorand Fulop dupa o faza de la coltul terenului.

Un gol care a cantarit decisiv in economia partidei, desi Viitorul s-a desprins in partea secunda la 3-1 prin acelasi Iancu in minutul 58.

Sepsi a revenit rapid pe tabela dintr-un penalty provocat de Artean si transformat in gol de Vasvari in minutul 65.

Cu cinci minute inaintea finalului Safranko a punctat pentru 3-3 cu o lovitura de cap dupa o centrare din flancul drept.

Sepsi a evoluat in inferioritate numerica din minutul 48, cand Carnat a fost eliminat din joc.

Viitorul ramane pe primul loc in clasamentul din playout, cu opt puncte in fata celor de la Academica Clinceni.

Sepsi are 21 de puncte si ramane fara victorie in playout.

Sepsi: Niczuly – Carnat, Bouhenna, Tincu, Fl. Ştefan – Vaşvari (Velev ’65) – C. Popescu (Ştefănescu ’33), I. Fulop (Achahbar ’46), L. Kovacs (Balazs 79), L. Fulop – Karanovic (Safranko ’46). Antrenor: Leo Grozavu.

FC Viitorul: Căbuz – R. Boboc (Dussaut ’56), Mladen, V. Ghiţă, Cr. Ganea – A. Ciobanu, Artean (Iacob ’67), V. Achim (De Nooijer ’59) – G. Iancu, Rivaldinho (Munteanu ’67), C. Matei (Chiţu ’67). Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Carnat ’11, ’48, Bouhenna ’33, Vaşvari ‘51 / Boboc ’37, Artean ‘64.

Cartonap roşu: Carnat ‘48.

Arbitri: Andrei Antonie - Vlad Bârleanu, Adrian Vornicu - Ionuţ Coza.