Sepsi pune frână Rapidului și giuleștenii ratează primul loc în clasament

Cu un succes al Sf.Gheorghe, vineri seara, în uvertura etapei a 16-a, prima a returului sezonului regular din Liga 1, Rapid ar fi urcat cel puțin provizoriu pe primul loc al clasamentului. Meciul s-a încheiat la egalitate, 0-0.
Așa am trăit Sepsi - Rapid

Cele două echipe și-au împărțit dominarea în meci, prima repriză aparținând gazdelor, pentru ca în partea secundă Rapid să fie echipa mai periculoasă.

Prima ocazie importantă a venit în minutul 21, când Florin Ștefan a centrat de pe flancul stâng și Pavol Safranko l-a pus la încercare pe Horațiu Moldovan cu o lovitură de cap.

În minutul 30, portarul naționalei României a avut o paradă spectaculoasă la șutul lui Adnan Aganovic din lovitură liberă.

Ultima ocazie a reprizei i-a aparținut lui Safranko, jucător care n-a nimerit poarta din șase metri.

Rapid a dominat partea secundă și a ratat cea mai mare ocazie prin debutantul Juvhel Tsoumou.

Intrat în locul lui Ioniță, în minutul 58, pentru ca în minutul 77 să reia spectaculos pe spate în transversală o minge centrată de Christopher Braun de pe flancul drept.

Rapid acumulează 30 de puncte în clasament și ratează șansa de a trece chiar și provizoriu pe primul loc.

Cu 20 de puncte, Sepsi rămâne pe locul opt în afara locurilor de playoff.

Caseta tehnică

Sepsi: Niczuly – D. Ciobotariu, M. Bălaşa, Ninaj, Fl. Ştefan (R. Varga 63) – Renţa, Alimi – I. Gheorghe, M. Ştefănescu, Aganovic (C. Matei 72) – Safranko (Debeljuh 72). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Rapid: H. Moldovan – Braun, Săpunaru, P. Iacob, Borza – Oaidă (Kait 52), Al. Albu (C. Cîrjan 73) – Funsho Bamgboye, Al. Ioniţă II (Tsomou 57), Papeau (El Sawy 84) – Borja Valle. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Cartonaşe galbene: Alimi 50 / Papeau 36, Funsho Bamgboye 48.

Arbitri: Ovidiu Haţegan  - Mircea Mihail Grigoriu, Ciprian Florin Danşa.