0
0
Rapid

Așa am trăit Sepsi - Rapid

A doua parte a sezonului regular din Liga 1 a debutat, vineri seara, la Sf.Gheorghe. Echipa locală Sepsi a primit vizita formației Rapid, live text în această pagină, de la ora 20:30.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de opt ori în principala competiţie internă, de trei ori s-au impus giuleştenii, un joc a fost câştigat de covăsneni, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Primul meci a avut loc pe 2 octombrie 2021, Sepsi - Rapid 2-2.

Singurul succes din contul covăsnenilor s-a consemnat pe 10 aprilie 2023, Sepsi - Rapid 2-0.

Cea mai recentă dispută directă din Superliga României: 14 iulie 2023, Rapid - Sepsi 0-0.

Partida va fi una specială pentru Cristiano Bergodi, cel care i-a antrenat pe covăsneni pe durata a două sezoane (2021-2022, 2022-2023), cucerind cu aceştia de două ori Cupa României şi o Supercupă.

22:31

Final de partidă.

77'

Braun centrează din dreapta și Tsoumou reia pe spate puțin peste poartă.

70'

Lovitură liberă pentru Rapid rămasă fără rezultat.

60'

O parte secundă dominată până acum de Rapid, echipa care deține controlul la centrul terenului.

58'

Tsoumou intră în locul lui Ioniță și debutează astfel la Rapid. A mai intrat Kait în locul lui Oaidă.

49'

Alimi (Sepsi) pentru un fault.

48'

Bamgboye (Rapid) pentru fault.

46'

Start de repriză secundă.

21:24

Hațegan fluieră finalul primei reprize. 0-0 la pauză.

45'

Ratare uriașă a lui Safranko din șase metri.

45'

Ioniță trage slab pe poartă din marginea careului.

35'

Papeau (Rapid) vede primul avertisment din meci.

30'

Senzațională parada lui Moldovan la șutul lui Aganovic din lovitură liberă.

29'

Safranko reia cu capul peste poartă după un nou corner.

24'

Ninaj blochează șutul lui Borja Valle din marginea careului.

21'

Ștefan centrează din stânga și Safranko reia periculos cu capul pe poartă. Respinge Moldovan în corner.

18'

Ion Gheorghe finalizează cu șut peste poartă o acțiune rapidă a gazdelor.

13'

Papeau trimite peste poartă din lovitură liberă.

12'

Lovitură liberă pentru Rapid obținută de Papeau.

11'

Borza trece ușor de Ciobotariu și centrează pe jos în careu. Balon respins de apărarea gazdelor.

6'

Safranko șutează pe jos pe poartă. Moldovan reține fără ezitare.

5'

Centrare Ioniță și Iacob reia cu capul peste poartă din 7-8 metri.

4'

Reacționează giuleștenii și Borza scoate cornerul.

3'

Sepsi rămâne în presiune și Ștefănescu obține un nou corner.

3'

Ștefănescu șutează pe poartă dintr-o lovitură liberă. Moldovan respinge ezitant în lateral. Primul corner aparține gazdelor.