4
0
FCU 1948

Așa am trăit Sepsi – FCU 1948. ”Finala” pentru playoff

Echipele Sepsi Sf. Gheorghe și FCU 1948 s-au înfruntat în meci direct pentru ocuparea locului șase și implicit prezența în playoff. Sepsi are nevoie de victorie, în timp ce Craiova se califică în playoff chiar și la egal.

FCU 1948 are un punct avans după 29 de etape și are nevoie de o remiză pentru a evolua în playoff. De cealaltă parte, pentru Sepsi contează doar varianta victoriei.

Sepsi OSK şi FCU 1948 s-au mai întâlnit de patru ori în principala competiţie internă, de două ori s-au impus covăsnenii, un joc a fost câştigat de craioveni, iar o partidă s-a terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă din campionatul României a avut loc pe 30 august 2022, FCU 1948 - Sepsi 1-0, gol înscris de Sekou Sidibe.

Oltenii au câştigat trei dintre cele 14 deplasări din campionatul în curs, iar de alte cinci ori au terminat la egalitate.

Cinci victorii, patru remize şi cinci înfrângeri este palmaresul înregistrat de covăsneni pe teren propriu în acest sezon.

22:54

Final de partidă!

86'

Gol anulat celor de la FCU 1948. Rămâne 4-0.

77'

Aganovic și Bahassa se aleg cu galben fiecare după o dispută la centrul terenului care a antrenat mai mulți jucători din ambele echipe.

49'

Gol Safranko!

Se face până la urmă 4-0 după o lovitură de la colț. Safranko împinge mingea în poartă.

48'

Sepsi aproape de 4-0 din fază fixă. Gurău respinge în corner șutul lui Matei.

46'

Start de repriză secundă.

21:50

Radu Petrescu trimite echipele la vestiare. Sepsi are 3-0 si se află la o repriză de calificarea în playoff.

45'

Prima repriză e prelungită cu 4 minute.

44'

Gol Aganovic!

Sepsi se desprinde la 3-0 înaintea pauzei după un șut senzațional trimis de Aganovic. Lucrurile devin clare la Sf. Gheorghe.

39'

Duarte intră umăr la umăr asupra lui Ștefănescu. Gazdele solicită penalty. Centralul Radu Petrescu lasă jocul să continue.

37'

Gurău blochează mingea trimisă de Ștefănescu.

16'

Gol Bălașa!

Un nou corner pentru Sepsi. Matei trimite în fața porții, oltenii resping greșit până la Bălașa. Șutul acestuia e deviat în poartă de Gurău. 2-0 Sepsi!

14'

Continuă presiunea celor de la Sepsi, echipa care a început mai bine.

12'

Sepsi aproape de 2-0. Gurău s-a opus spectaculos la șutul lui Aganovic.

9'

Craiova încearcă să replice imediat după primirea golului.

7'

Gol Paun!

Sepsi deschide scorul prin Nicolae Păun. Reluare din interiorul careului după o minge șutată de Ștefănescu și respinsă în față de Gurău.