Sepsi - CFR Cluj 0-1. Debeljuh aduce victoria campioanei

Campioana CFR Cluj a obtinut cele trei puncte pe terenul lui Sepsi Sf.Gheorghe, duminica, in etapa a 17-a din CASA Liga 1.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Gabriel Debeljuh in minutul 72.

Sepsi a evoluat in inferioritate numerica din minutul 49, cand Bouhenna a primit al doilea galben si a fost eliminat din joc.

Meciul a fost marcat de accidentarea lui Florin Stefan, fundasul stanga al gazdelor fiind scos de pe teren in ambulanta.

In minutul 37, la 0-0, Sepsi a ratat o dubla ocazie de a marca prin Stefanescu si Gal-Andrezly.

O faza la care portarul oaspetilor Balgradean s-a accidentat si a fost inlocuit la pauza cu polonezul Sandomierski.

Prin cele trei puncte obtinute CFR Cluj egaleaza liderul FCSB, dar ramane pe doi la golaveraj.

Sepsi sufera doar a treia infrangere in 17 etape.

Sepsi: Niczuly – Deligiannidis, Bouhenna, B. Mitrea, Fl. Ştefan (Nouvier ’64) – Gal-Andrezly (Tincu ’53), Vaşvari, Tortella, Ştefănescu – I. Fulop (Bajrovic ’64), Dragomir (Aganovic ‘6). Antrenor: Leo Grozavu.

CFR Cluj: Bălgrădean (Sandomierski ’46) – C. Manea, D. Ciobotariu, A. Burcă, Camora – C. Deac (Itu ’85), Hoban (Aurelio ’56), Djokovic – V. Costache (Carnat ’75), Debeljuh, Pereira (Chipciu ’46). Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: I. Fulop ‘1, Aganovic ’25, Bouhenna ’45, ’49 / Pereira ’16, Djokovic ‘25.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Octavian Şovre, Radu Ghinguleac - Iulian Călin.