Sepsi, a doua victorie consecutivă în campionat de la numirea noului antrenor

Echipa Sepsi Sf.Gheorghe a învins Oțelul Galați în deplasare, cu 3-2, în ultima partidă a etapei a 19-a din Liga 1.
Așa am trăit Oțelul Galați - Sepsi

Partida a început practic de la 1-0 pentru Sepsi, după golul marcat de Cosmin Matei în minutul 4 după o fază singur cu portarul.

Cu șapte minute înaintea pauzei Oțelul a restabilit egalitatea prin Maciel. Acesta a reluat în poartă o minge respinsă în față de portarul Niczuly.

În partea secundă Sepsi s-a desprins la 3-1, după golurile marcate de Ștefănescu (64) și Ciobotariu (75).

Ștefănescu a luat o fază pe cont propriu și a finalizat cu stângul la vinclu. O fază extrem de spectaculoasă.

După un corner de pe stânga în direcția de atac, Ciobotariu a marcat golul trei al covăsnenilor cu o lovitură de cap.

Finalul meciului a fost dinamizat de golul lui Cîrjan la capătul unei faze de contraatac.

Oțelul a ratat o mare ocazie în minutele suplimentare, când bara transversală s-a opus golului, după care Ninaj a scos in extremis de pe linia porții la șutul lui Lopez.

Sepsi urcă pe locul 9 în clasament după a doua victorie consecutivă în campionat de la numirea lui Bernd Storck pe banca tehnică.

Caseta tehnică

Oţelul: Dur-Bozoancă - Adăscăliţei, Yabre (Lopez - 69), Lovric, Silva - Cisotti, Zivulic (Neagu - 70), Teles (Cîrjan - 77)- Maciel, A. Pop (Fatai - 70), Bodişteanu (Rus - 70). Antrenor: Dorinel Munteanu.

Sepsi: Niczuly - Kecskes, Ninaj, D. Ciobotariu  Oteliţă (Oroian - 77), Alimi, J. Rodriguez (Păun - 46), R. Varga (Damaşcan -88 ) - M. Ştefănescu (Ştefan - 77), Safranko, C. Matei (I. Gheorghe - 87). Antrenor: Bernd Storck.

Cartonaşe galbene: Bodişteanu (30), Zivulic (61), Cîrjan (78) / Matei (5), Alimi (85), Damaşcan (90+4). Ştefan (90+7).

Arbitri: Marian Barbu – Stelian Slabu, Ionel Dumitru.