Rapid demolează liderul FCSB și relansează lupta pentru titlu

În derby-ul primelor două clasate din Liga 1, Rapid a învins FCSB de o manieră categorică, cu 4-0, într-un meci disputat în etapa a 30-a.

Așa am trăit Rapid - FCSB

Rapid a deschis scorul în minutul 33 după o lovitură liberă executată de Papeau și transformată în gol de lovitura de cap a lui Iacob.

FCSB a încheiat repriza în ofensivă, dar Aioani a avut reacție și a reținut din picioarele lui Băluță, în minutul 45.

La cinci minute după pauză cei de la FCSB au trimis în poartă prin Băluță, dar golul a fost anulat pentru o poziție de ofsaid.

Rapid s-a desprins la 2-0 în minutul 54 prin Rrahmani, excelent găsit în interiorul careului de o centrare de pe flancul drept.

Pe final de meci defensiva FCSB a cedat complet și Rapid a mai punctat de alte două ori.

Luis Phelipe, jucător introdus în partea secundă, a pierdut mingea în jumătatea adversă și giuleștenii au dus până la capăt contraatacul prin Krasniqi.

Rrahmani avea să închidă tabela în minutul 84, Rapid bifând a patra victorie consecutivă în fața rivalei FCSB.

Echipa lui Gigi Becali încheie sezonul regular cu nouă puncte avans față de Rapid, a doua clasată, în clasament.

Prin înjumătățirea punctelor la intrarea în playoff diferența dintre FCSB și Rapid va fi de doar patru puncte în favoarea roș-albaștrilor, giuleștenii beneficiind de rotunjire.

FCSB va avea 32 de puncte, Rapid 28 și CFR Cluj 27 la începutul playoff-ului.

Caseta tehnică

Rapid: Aioani - Braun, Săpunaru, P. Iacob, Bădescu – Hromada (Djokovic 72), Hasani (Burmaz 84), Oaidă – E. Krasniqi (Funsho Bamgboye 77), A. Rrahmani, Papeau (Petrila 77). Antrenor: Cristiano Bergodi.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Ov. Popescu, Radunovic - Olaru, Ad. Şut (Alhassan 72), Lixandru (Luis Phelipe 63) - Oct. Popescu (Pandele 63), Al. Băluţă (Miculescu 63), Fl. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

Cartonaşe galbene: - / Şut 12.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Mircea Grigoriu, Sebastian Gheorghe.