4
0
FCSB

Așa am trăit Rapid - FCSB

Meci cu casa închisă pe Arena Națională între Rapid și FCSB, sâmbătă, de la ora 20:00. Partida a fost live text în această pagină.

De la revenirea giuleştenilor pe prima scenă din 2021, Rapid și FCSB s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de şapte ori, de cinci ori s-a impus Rapid, celelalte două jocuri fiind câştigate de FCSB.

Ultimele trei meciuri au fost câștigate de Rapid.

Poli Iaşi - Rapid 3-1: a fost singura înfrângere suferită de giuleşteni în ultimele 10 etape, interval în care au mai înregistrat şase victorii şi trei remize.

Roş-albaştrii nu au mai pierdut în campionat din 3 decembrie 2023, FCSB - Oţelul 0-2. Au urmat opt succese şi trei rezultate de egalitate.

FCSB n-a mai câștigat în deplasare contra Rapidului din 2014.

21:57

90'

Burmaz aproape de 5-0. Trage pe lângă poarta.

84'

Gol Rrahmani !

Rapid face spectacol și se desprinde la 4-0.

75'

Gol Krasniqi !

Phelipe pierde mingea în jumătatea adversă și Rapid marchează prin Krasniqi pe contraatac. Șut la colțul scurt.

62'

Phelipe, Pandele și Miculescu intră la FCSB.

61'

Târnovanu respinge în corner șutul lui Krasniqi.

57'

Hasani ratează singur cu portarul.

54'

Rapid se desprinde la 2-0 prin Rrahmani.

51'

Mai multe torțe ajung în careul celor de la FCSB.

50'

Coman trimite în careu pentru Băluță și acesta înscrie, dar este ofsaid mare.

46'

Nicio schimbare la pauză în cele două garnituri.

46'

Start de repriză secundă la FCSB.

20:52

Ovidiu Hațegan fluieră finalul primei reprize. 1-0 la pauză pentru Rapid.

45'

FCSB încheie repriza în ofensivă.

45'

Aioani iese din poartă și reține din fața lui Băluță.

43'

Ofsaid semnalizat de la margine la centrarea lui Coman pentru Dawa.

33'

Gol Iacob!

Rapid deschide scorul. Centrare a lui Papeau dintr-o lovitură liberă și Iacob reia cu capul în poartă pentru 1-0.

26'

Rrahmani cade în careul celor de la FCSB. Se agită acolo spiritele.

20'

Două cornere la rând pentru FCSB.

19'

Coman execută cu greu o lovitură liberă din marginea terenului.

12'

Șut (FCSB) vede primul galben al meciului.

4'

Lixandru îl tamponează pe Papeau.

3'

Atmosferă irespirabilă pe Arena Națională.

1'

A început meciul.

19:57

La meci asistă și Marius Șumudică, recent plecat de la Gaziantep.

18:53

Rapid: Aioani – Braun, Săpunaru, Iacob, Bădescu – Hromada, Hasani, Oaidă – Krasniqi, Rrahmani, Papeau.

FCSB: Târnovanu – Crețu, Ov. Popescu, Dawa, Radunovic – Olaru, Șut, Lixandru – Oct. Popescu, Băluță, Coman.