Prima victorie a sezonului pentru Academica Clinceni

Duelul nou-promovatelor a fost castigat, vineri seara, de Academica Clinceni, echipa care s-a impus ”pe teren propriu” la Voluntari in fata Chindiei Targoviste, scor 3-1.

Dambovitenii au deschis scorul dupa numai trei minute prin Burlacu.

Acesta a finalizat cu un sut din marginea careului, mingea lovind si bara inainte de a intra in poarta.

Pana la pauza Academica Clinceni a intors rezultatul prin reusitele lui Vojtus (19) si Barbu (23).

Vojtus a scuturat plasa cu un sut din interiorul careului dupa o faza creata in flancul stang.

De pe aceeasi parte a terenului a pornit si actiunea de la golul de 2-1. Ion a patruns in viteza si a intors pentru sutul lui Barbu aproape de vinclu.

In partea secunda gazdele au inchis ecutia celor trei puncte prin reusita lui Barbu din minutul 63.

Faza la care apararea Chindiei a fost complet surprinsa pe calcaie.

Chindia a avut si doua mingi trimise in bara din faze fixe, cate una in fiecare repriza.

Academica Clinceni: Vâlceanu – G. Matei, Răuţă, Patriche, Dobrescu – Şut, R. Ion – Nsiah (Pîrvulescu ’57), R. Barbu (Cebotaru ’72), Buziuc (Buş ’82) – Vojtus;

Chindia Târgovişte: Aioani – Martac, Benga (Dinu ’59), Leca, Neciu – Dudea (Florea ’46), Bic – Neguţ, Yameogo (Mihai ’46), A. Burlacu – Voduţ;

Cartonaşe galbene: Şut ’24, Buziuc ’30, Matei ’43, Vojtus ’55, Pîrvulescu ‘90+3 / Voduţ ’13, Neguţ ’75, Leca ‘77;

Arbitru: Iulian Dima.