Poli Iasi – Sepsi 1-4. Meci de cosmar pentru echipa lui Pancu

Victorie categorica obtinuta de Sepsi Sf.Gheorghe in deplasare cu Poli Iasi, sambata, in etapa a 7-a din CASA Liga 1.

Un succes prin care echipa din Covasna ajunge la cota 12 puncte si urca pana pe locul trei provizoriu in clasament.

O prima repriza de cosmar pentru Poli Iasi, echipa care a incasat nu mai putin de trei goluri.

Bajrovic a deschis scorul in minutul 24 cu o reluare din apropiere a unui balon respins in fata de portarul gazdelor, Branza.

Lovitura de la 11 metri primita de Sepsi in minutul 33 la interventia neglijenta a lui Platini asupra lui Sefanescu.

Vasvari a punctat pentru 0-2 cu o executie sigura de la punctul cu var.

In minutul 39 scorul a capatat proportii dupa ce Bouhenna a transformat in gol pasa lui Achahbar.

Pana la pauza cei de la Sepsi ar fi trebuit sa mai primeasca o lovitura de la 11 metri la un fault comis de catre De Iriondo, jucator reprofilat fundas central in lipsa altor variante pentru echipa lui Daniel Pancu.

La 0-3 cei de la Poli Iasi n-au mai avut nimic de pierdut si au iesit hotarati de la cabine.

In minutul 54 pe fondul unui joc bun gazdele reduceau din diferenta prin Popadiuc din pasa lui Andrei Cristea.

Scorul final a fost stabilit in urma autogolului semnat de catre De Iriondo in prelungirile partidei.

Poli Iaşi: Brânză – Onea (Stan 89’), De Irondo, Baxevanos, Buşu - F. Cristea (Chacana 46’), Acka (Cabral 46’), Passaglia - Platini, A. Cristea, Popadiuc (Assulin 82’).

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (Deligiannidis 59’), Bouhenna, B. Mitrea, Ştefănescu - I. Fulop (Fofana 81’), Vaşvari, Aganovic (Purece 81’) – Dragomir (Achahbar 14’), Bajrovic (Golofca 59’), L. Fulop.

Cartonase galbene: Chacana 68’ / Mitrea (20’), Dimitrov (23’).

Meciul a fost arbitrat de Ionut Coza la centru.