Poli Iași obține prima victorie pe teren propriu. Sepsi ajunge la șase înfrângeri consecutive

Echipa Poli Iași a câștigat restanța cu Sepsi din etapa a 7-a, scor 1-0, prin golul marcat de Phelipe în debutul părții secunde.
Așa am trăit Poli Iași - Sepsi

Phelipe a intrat la pauză în locul lui Ciobanu și a avut nevoie doar de două minute pentru a modifica tabela.

A fost demarcare în careu urmată de un șut din prima la colțul lung.

Același Phelipe a ratat dubla cu o altă execuție din interiorul suprafeței de pedeapsă, obligându-l pe Niczuly la un plonjon salvator.

Sepsi a primit un penalty în minutul 3 pe care Matei l-a ratat, iar aproape de finalul întâlnirii echipa covăsneană a avut un gol anulat de VAR pe motiv de offside.

Pentru Poli Iași este primul succes al sezonului pe teren propriu, în timp ce Sepsi nu reușește să iasă din criza profundă și ajunge la șase meciuri pierdute la rând în campionat.

Poli Iași ajunge pe locul zece în clasament, cu 14 puncte, în timp ce Sepsi coboară pe poziția a 12-a, cu 12 puncte.

Aflat la meciul cu numărul 200 în calitate de antrenor în prima ligă a României, Leo Grozavu a fost eliminat în minutul 83.

Caseta tehnică

Poli Iași: Ailenei - Katanec, Fl. Ilie, R. Ispas (A. Gheorghiţă 90) – Martac (Itu 74), Al. Roman (Jatoba 90), Bordeianu, Marchioni, Ştefanovici - A. Ciobanu (Luis Phelipe 46), Sg. Buş (Harrison 90). Antrenor: Leo Grozavu.

Sepsi: Niczuly – Aganovic (R. Varga 73), M. Bălaşa, Ninaj, Fl. Ştefan - I. Gheorghe, J. Rodriguez (Debeljuh 61), Renţa - C. Matei (Alimi 61), Safranko (Rondon 61), M. Ştefănescu. Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Cartonaşe galbene: Bordeianu 90+7, Ailienei 90+10 / C. Matei 10, M. Bălaşa 53, I. Gheorghe 90+2.

Arbitri: Andrei Chivulete – Sebastian Gheorghe, Andrei Constantinescu.