1
Dinamo
Sorescu 9'

UTA - Dinamo 0-1. Un penalty a decis meciul

Dinamo a plecat cu toate punctele de la Arad, duminica seara, intr-un meci din etapa a 20-a in CASA Liga 1.

Unicul gol al meciului de la Arad a fost marcat dintr-o lovitura de la 11 metri de Sorescu, in minutul 9.

Aradenii au solicitat penalty in doua randuri, fara insa a-l indupleca pe Catalin Popa sa mai arate punctul cu var.

Dinamo acumuleaza 25 de puncte si urca pe locul 9 in clasament, la egalitate cu Viitorul.

UTA: F. Iacob – Tomozei, F. Ilie, Benga, Bustea (Şliakov ’46) – Miculescu (Buhăcianu ’46), A. Albu (Roşu ’80), Vorobjovas, D. Rusu (Oroian ‘90+1) – C. Rus (Antal ’60), Roger. Antrenor: Laszlo Balint.

Dinamo: Eşanu – Sorescu, Puljic, Ehmann, Filip – Mihaiu (Moldoveanu ’46), Anton (Bejan ‘90+3), Gol, Nepomuceno (Radu ‘90+1) – Nemec, Gueye (Achim ’57). Antrenor: Ionel Gane.

Cartonaşe galbene: Vorobjovas ’64, Tomozei ’70 / Mihaiu ’44, Anton ’54, Gol ’57, Nepomuceno ‘81.

Arbitru: Cătălin Popa.

22:39

Final de meci. Victorie pentru Dinamo.

90'

Rosu trimite pe langa poarta dupa o actiune personala. Ramane 1-0 pentru UTA.

73'

Sorescu scapa singur cu Iacob. Intervine decisiv portarul aradean si blocheaza.

65'

Albu reia peste poarta de langa Puljic. Aradenii solicita din nou penalty.

58'

Albu suteaza pe langa poarta lui Dinamo.

21:34

Pauza la Arad.

32'

Roger cade in careul dinamovist dupa un duel cu Puljic. Nu se acorda nimic.

24'

Iacob respinge in lateral sutul lui Mihaiu. Pe urmarire, Sorescu nu obtine nici macar un corner.

22'

Centrare in careul dinamovist si Benga reia cu capul pe langa poarta.

9'

Gol Sorescu!

Dinamo deschide scorul din lovitura de la 11 metri. Sorescu a transformat impecabil.

8'

Catalin Popa dicteaza lovitura de la 11 metri pentru Dinamo.

1'

A inceput meciul.

0'

UTA: 93 Iacob - 26 Tomozei, 18 Iie, 4 Benga, 22 Bustea - 10 Miculescu, 6 Albu, 5 Vorobjovas, 86 Rusu - 9 Roger, 19 Rus.

Dinamo: 12 Esanu - 22 Sorescu, 66 Puljic, 6 Ehmann, 7 Filip - 98 Mihaiu, 8 Anton, 55 Gol, 10 Nepomuceno - 17 Nemec, 9 Gueye.

12:52

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 73 de ori în principala competiţie internă, de 19 ori s-au impus arădenii, de 37 de ori au câştigat bucureştenii, iar alte 17 jocuri s-au terminat la egalitate, anunta LPF.

Palmares cu UTA gazdă: 36 de meciuri - 13 victorii UTA - 8 remize - 15 succese Dinamo.

Ultima victorie reuşită de arădeni pe teren propriu: 30 octombrie 1993, UTA - Dinamo 1-0 (Ioan Marius Ţucudean).

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 28 septembrie 2020, Dinamo-UTA 0-1, gol înscris de Ioan Hora din penalty.