2
Rapid
Ionita 45' Sefer 27'

Asa am trait Sepsi - Rapid

Am transmis live text in aceasta pagina meciul Sepsi Sf.Gheorghe - Rapid, partida din etapa a 7-a in Liga 1.

23:43

Andrei Chivulete pune punct partidei de la Sf.Gheorghe.

90'

Ciobotariu reia cu capul peste poarta dupa o centrare din corner.

68'

Lovitura libera pentru Rapid ramasa fara rezultat.

53'

Interventie salvatoare a lui Moldovan la sutul lui Ion Gheorghe din zona centrala.

49'

Dugandzic suteaza din alunecare pe centrul portii. Contraatac taios al Rapidului cu Ionita in prim plan.

46'

S-a reluat partida.

22:38

Rapid intra in avantaj la cabine, dupa ce Sepsi deschisese scorul din penalty.

45'

Gol Ionita!

Sut de senzatie trimis de Ionita din afara careului. Faza pornita de la recuperarea balonului in jumatatea adversa.

33'

Stefanescu prinde poarta cu un sut din actiune. Interventie sigura din partea lui Moldovan.

30'

Dugandzic sterge mingea cu capul pe langa poarta din centrarea lui Sefer.

29'

Sapunaru ramane intins pe teren si acuza o accidentare.

28'

Moldovan retine sutul lui Ion Gheorghe.

27'

Gol Sefer!

Rapid anuleaza avantajul gazdelor prin Antonio Sefer dupa o faza simpla. Alex Ionita a centrat din stanga, portarul Niczuly respinge pana in capul lui Sefer.

21'

Gol Rondon!

Sepsi deschide scorul prin Mario Rondon din lovitura de la 11 metri.

19'

Pana la urma centralul Andrei Chivulete dicteaza penalty pentru Sepsi.

17'

Faza de VAR la un duel in careul Rapidului. Arbitrul merge la margine pentru a vedea reluarea, dar e o faza neclara.

13'

Rondon reia cu capul din 7-8 metri. Minge blocata de Moldovan.

9'

Moldovan retine primul sut pe poarta al meciului.

1'

A inceput meciul de la Sf.Gheorghe.

0'

Sepsi: Niczuly - Dimitrov, Ciobotariu, Ninaj, Ispas - Aganovic, Rodriguez - Barbut, I.Gheorghe, Stefanescu - Rondon.

Rapid: Moldovan - Onea, Sapunaru, Grigore, Morais - Kait, Albu, Ionita - Sefer, Dugandzic, Costache.

13:04

Avancronica

Sepsi a pierdut un singur meci pe teren propriu din ultimele 15 disputate in campionat (0-2 cu CFR Cluj, in 26 februarie 2022). In acest interval covasnenii au adunat 11 victorii si trei remize.

Rapid a obtinut un singur succes in ultimele cinci deplasari in campionat, un 1-0 in deplasare cu Universitatea Craiova pe 31 iulie. O remiza si trei infrangeri completeaza palmaresul giulestenilor in deplasare.

Sepsi si Rapid s-au mai intalnit in principala competitie interna doar in editia precedenta, atunci cand s-au consemnat doua remize in sezonul regulat, dupa care, in play-out, giulestenii s-au impus cu 1-0 (23 aprilie 2022 / gol Rares Ilie).