4
0
Gaz Metan

Asa am trait Dinamo – Gaz Metan

Revedeti aici cele mai interesante faze live text din meciul Dinamo - Gaz Metan.

21:46 Sebastian Coltescu pune capat partidei.

77' - Torje isi trece in cont dubla cu un sut spectaculos din interiorul careului. Dinamo ajunge la 4-0, scor pe care tabela din Stefan cel Mare nu l-a mai vazut de mult.

73' - Penalty pentru Dinamo. Decizie indiscutabila la un fault mai mult decat evident. Torje transforma pentru 3-0!

52' - Buzbuchi retine sutul lui Rodriguez de la distanta.

21:00 A inceput repriza secunda.

20:42 Pauza in Stefan cel Mare. Dinamo intra cu 2-0 la cabine.

38' - Dinamo isi dubleaza avantajul prin Bordusanu.

36' - Contraatac al lui Dinamo cu Matei in prim plan. Minge trimisa in fata portii respinsa de Maxim, fundasul dreapta al Mediasului.

35' - Chamed patrunde la limita careului gazdelor. Lovitura libera ramasa fara rezultat pe tabela.

30' - Lovitura libera pentru Dinamo. Centrare in careu pentru Ivanovski si o reluare cu capul alaturi.

21' - Ivanovski aproape de dubla in urma unei patrunderi in careu. Sut slab spre poarta.

20' - Dinamo deschide scorul prin Ivanovski.

11' - Buzbuchi retine sutul lui Ivanov din interiorul careului.

19:56 A inceput meciul din Stefan cel Mare.

DINAMO: Figueiredo - Buleica, Patriche, Jovanovic, Radu - Rodriguez, Pierret, Ivanov - Bordusanu, Ivanovski, Matei.

GAZ METAN: Buzbuchi - Maxim, Matricardi, Kanda, Dobrescu - Iancu, Chamed - Costea, Harfas, Steau - Gaspar.

Este a 35-a confruntare intre Dinamo si Gaz Metan in prima liga. De 18 ori a castigat Dinamo, de noua ori s-au impus mediesenii, alte sapte meciuri incheindu-se la egalitate.

O istorie a meciurilor directe care incepe in anul 1948 cu un 1-1 la Medias.

Gaz Metan a castigat o singura data pe terenul lui Dinamo. S-a intamplat pe 27 martie 1949 (2-1). De atunci mediesenii au mai reusit doar trei remize in deplasare cu Dinamo.

Cea mai recenta intalnire directa a consemnat victoria celor de la Gaz Metan, in tur, pe 15 octombrie 2021. Ronaldo Deaconu reusea o dubla in succesul cu 2-1, jucator care intre timp a ajuns in China provocand depunctarea (-2) echipei din Medias din cauza unei datorii de 50.000 de euro.

Mediasul a ramas fara antrenorul Ilie Poenaru chiar in saptamana meciului cu Dinamo, cand nu mai putin de opt jucatori si-au reziliat contractele cu Gaz Metan. Trei dintre acestia au ajuns chiar la Dinamo, Moura, Morar si Gradinaru.