Am transmis live text in aceasta pagina derby-ul Dinamo - Universitatea Craiova din etapa a 7-a in CASA Liga 1.

23:23

90'

Asediu la poarta Craiovei. Minge scoasa in centrul careului pentru sutul lui Fabbrini. Reluare pe centrul portii unde e Pigliacelli.

82'

Grigore centreaza periculos in fata portii pentru Nemec. Slovacul nu ajunge si Bancu respinge in corner.

79'

Pigliacelli retine sutul lui Fabbrini de la distanta.

78'

Diagonala a lui Anton pentru Sorescu. Acesta ajunge in extremis mingea, dar este deposedat de Baiaram.

69'

Nistor suteaza spre poarta si mingea e usor deviata in corner.

62'

Fabbrini reia periculos cu capul si Pigliacelli respinge peste bara.

49'

Incursiune a lui Fabbrini, dar Grigore rateaza finalizarea din interiorul careului.

49'

Acka respinge din fata lui Borja Valle. Corner pentru Dinamo care incepe in forta aceasta parte secunda.

46'

22:18

Pauza pe Arena Nationala.

42'

Fabbrini in locul lui Mihaiu la Dinamo

41'

Balasa primeste cartonasul galben pentru un fault asupra lui Nemec.

36'

Gol anulat lui Dinamo pentru un offside la Nemec.

35'

Marius Constantin nu mai poate continua si va fi inlocuit.

35'

Balasa respinge mingea centrata de Borja Valle. Nistor acuza o lovitura primita de la spaniol. Jocul a continuat.

28'

Gol Cicaldau!

Craiova deschide scorul. Cicaldau marcheaza cu ceva sansa. Portarul Rene a ghicit coltul.

26'

Fesnic acorda penalty la intrarea lui Puljic asupra lui Constantin.

26'

Puljic respinge in extremis din fata lui Cicaldau in fata portii. Balasa a centrat din dreapta.

25'

Mihaiu nu prinde poarta cu un sut din afara careului.

21'

Cicaldau respinge din fata portii o minge trimisa acolo de Camara.

18'

Dinamo iroseste o lovitura libera din preajma careului advers.

17'

Faza de la coltul terenului ramane fara rezultat, dar Dinamo ramane in posesie.

15'

Bairam intra prin alunecare la Sorescu si acorda corner pentru Dinamo.

10'

Acka respinge in corner mingea centrata periculos in fata portii Craiovei de Andrei Radu.

1'

Start de partida pe Arena Nationala.

20:54

Dinamo: Rene - Sorescu, Puljic, R. Grigore, A. Radu - Gol, Aleix Garcia - Mihaiu, Valle, Camara - Nemec.

Craiova: Pigliacelli - C. Olteanu, Bălașa, M. Constantin, N. Bancu - Nistor, Ov. Bic, Cicâldău - Bărbuț, A. Ivan, Baiaram.

13:30

Avancronica

De la revenirea fotbalului craiovean pe prima scenă în 2014, cele două echipe s-au mai întâlnit de 14 ori în principala competiţie internă, de trei ori au câştigat dinamoviştii, de cinci ori s-au impus studenţii olteni, iar alte șase jocuri s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă întâlnire directă: 4 noiembrie 2019, Universitatea Craiova - Dinamo 4-1, marcatori A.Ivanov, A. Ivan - dublă, V. Mihăilă, respectiv D. Nistor.

Ultimul succes din contul grupării roş-albe: 15 decembrie 2018, Dinamo - Universitatea Craiova 3-0 (Mattia Montini - triplă).