Asa am trait Chindia - Poli Iasi pentru evitarea retrogradarii

Lupta pentru supravietuire in Liga 1 a continuat, sambata, cu duelul dintre Chindia Targoviste si Poli Iasi. Meciul a fost live text in aceasta pagina de la ora 15:30.

Final Chindia - Poli Iasi 0-2
Marcator: Luckassen (13'), Chacana (90')

Min.90 - Poli Iasi inchide tabela prin Chacana pe contraatac din pasa lui Cristea.

Min.65 - Rusu retine sutul lui Berisha.

Min.58 - Horsia rateaza o buna sansa din interiorul careului. S-a hotarat tarziu sa suteze la poarta si a fost blocat.

Min.52 - Actiune periculoasa a Chindiei. Rata suteaza in blocaj.

Min.50 - Cristea iroseste o lovitura libera din pozitie favorabila. Sut in zidul gazdelor.

16:33 Andrei Chivulete fluiera startul partii secunde.

16:17 Pauza in meciul de la Ploiesti. Niciun cartonas galben dupa primele 45 de minute!

Min.37 - Luckassen patrunde in careu si este blocat in momentul sutului.

Min.32 - Ocazie pentru ieseni la sutul lui Horsia din afara careului. Respinge Aioani in lateral.

Min.16 - Cristea suteaza putin peste poarta dintr-o lovitura libera.

Min.13 - Poli Iasi deschide scorul prin Luckassen. Lovitura de cap decisiva dupa un corner.

Min.8 - Aioani iese din propriul careu si-l blocheaza pe Cristea. Acesta reclama un hent comis de portarul Chindiei.

Min.5 - Corner pentru gazde si Dangubic reia cu capul peste poarta.

15:30 A inceput meciul de la Ploiesti. Se joaca pe arena "Ilie Oana".

Chindia: Aioani – Martac, Benga, Pițian, Corbu – Bic, Rață – Neguț, Dangubic, Șerban – Ivancic;

Poli Iași: Rusu – Cabral, Klimavicius, Frăsinescu, Șerban – Horșia, Breeveld, Passaglia, Grădinaru – Luckassen, Cristea.

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă doar în sezonul regular 2019/2020, când au remizat la Iaşi, scor 2-2 (marcatori Fl. Loshaj, Ov. Horşia / Cr. Neguţ, M. Voduţ), iar în retur, pe arena "Ilie Oană" din Ploieşti, târgoviştenii s-au impus cu 2-1 (goluri D. Florea, Cr. Cherchez / Platini).

Doar un succes au bifat moldovenii în precedentele 21 de deplasări din campionat (18 august 2019, FCSB-Poli Iaşi 1-2), în rest 7 rezultate de egalitate şi 13 meciuri pierdute.

Viorel Moldovan vs Mircea Rednic în Liga 1: un joc - o victorie Rednic (2008/2009, Dinamo-FC Vaslui 4-1).