Chindia – Hermannstadt 2-0. Prima victorie a targovistenilor in disputele cu sibienii

In sase confruntari directe pana acum Chindia nu reusise pana la meciul de sambata nicio victorie in partidele cu Hermannstadt.

Dumitrascu in minutul 31 din pasa lui Popa si Florea la trei minute dupa pauza au marcat golurile victoriei pentru echipa din Targoviste.

La golul de 2-0 pasa decisiva a fost oferita de portarul Aioani cu o degajare lunga spre careul advers.

De patru ori pana acum se impusesera sibienii, iar alte doua meciuri s-au incheiat la egalitate.

Ultima partida directe, pe 28 ianuarie 2021, a fost 1-1 intr-un meci disputat la Medias.

Meciul de sambata s-a disputat la Buzau, noua casa a celor de la Chindia, echipa care urca pe primul loc in clasamentul din playout.

Hermannstadt ramane ultima fiind in pericol de retrogradare in conditiile in care playout-ul propune in acest sezon doar 9 etape.

Chindia Târgovişte: Aioani – Căpuşă, Iacob, Celea, C. Dinu – Yameogo (Neicuţescu ’89), Raţă (Kocic ’75), Dulca, Dumitraşcu – D. Popa, Florea (Berisha ’79). Antrenor: Emil Săndoi.

Hermannstadt: Cristiano – Belu-Iordache (Măţel ’53), Viera (Dâlbea ’76), Scarlatache, Opruţ – Alhassan (Yazalde ’53), Pires, Aosman – Bagaric, Mayoral (Sebaihi ’76), Buzan (Petrescu ’16). Antrenor: Eugen Beza.

Cartonaşe galbene: Dulca ’43 / Viera ’47, Petrescu ‘90+1.

Arbitri: Adrian Viorel Cojocaru – Mircea Orbuleţ, Marius Badea – Iulian Dima.