Yeboah 88' Hammershoy 80' Jefte 54' Petrila 32'
4
0
FC Voluntari

CFR Cluj - Voluntari 4-0. Cea mai categorica victorie a campioanei in actualul sezon

Campioana CFR Cluj s-a impus de o maniera categorica in fata celor de la FC Voluntari, cu 4-0 (1-0), intr-un meci disputat pe teren propriu, miercuri seara, in etapa a 8-a din Liga 1.

Petrila a deschis scorul cu un sut perfect din lovitura libera, in minutul 21. O faza la care portarul Popa n-a avut nicio reactie.

Echilibrul numeric al partidei s-a rupt in prelungirile primei reprize, cand Aliji a fost eliminat cu rosu direct pentru un fault grosolan asupra lui Deac.

CFR Cluj a dominat autoritar partea secunda si, profitand de omul in plus, echipa lui Dan Petrescu a mai punctat de trei ori.

Jefte Betancor a facut 2-0 in minutul 54 cu un sut din afara careului care s-a dus sub transversala.

Cu zece minute inaintea finalului Mistrati si-a trecut si el numele pe lista marcatorilor cu un sut din marginea careului din pasa lui Deac. Mingea a lovit transversala inainte sa intre in poarta.

Yeboah a inchis tabela, in minutul 88, cu un sut pe jos din marginea suprafetei de pedeapsa.

Pentru CFR Cluj este cel mai categoric succes din actualul sezon de Liga 1, iar echipa din Gruia urca pe patru in clasament.

CFR Cluj: Scuffet – Manea (Braun 21’), Yuri, Burcă, Camora – Boateng (Muhar 71’), Cvek - Deac, Jefte Betancor (Mistrati 71’), Petrila (Birligea 72’) – Yeboah. ANTRENOR: Dan Petrescu

FC Voluntari: M. Popa - Meleke, Matricardi, Armaş - Cr. Costin (Merloi 72’), Răduţ, Droppa (Fulop 63’), Aliji - D. Florea (A. Vlad 46’), Nemec (Helder Tavares 64’), M. Lopes (N. Popescu 64’). ANTRENOR: Liviu Ciobotariu

Cartonaşe galbene: Camora 28, Yuri 60 / Matricardi 13, Meleke 31.

Cartonaş roşu: Aliji (FC Voluntari) 45+3.

Arbitri: Horia Gabriel Mladinovici – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu.

21:13

88'

Gol Yeboah!

Apararea oaspetilor cedeaza din nou si este 4-0. Yeboah a marcat cu un sut din marginea careului.

80'

Gol Hammershoy!

Deac primeste de la un adversar in jumatatea Voluntariului, continua in lateral cu Hammershoy si acesta inscrie cu un sut spectaculos. Mingea a lovit transversala si apoi a intrat in poarta.

73'

Faza de VAR dupa caderea lui Deac in careul oaspetilor. In cele din urma se fluiera repunere din 6 metri.

58'

Boateng reia cu capul spre poarta, mingea e deviata intr-un nou corner.

58'

Jefte cauta dubla si nu mult a lipsit sa marcheze din nou. Sut deviat in corner.

54'

Gol Jefte!

CFR Cluj isi dubleaza avantajul. Sut spectaculos trimis de Jefte Betancor din afara careului sub transversala.

45'

Cartonas rosu !

Oaspetii raman in inferioritate numerica. Aliji a primit rosu direct pentru un fault dur asupra lui Deac. Arbitrul a consultat si VAR-ul in luarea deciziei.

32'

Gol Petrila!

CFR Cluj deschide scorul prin Petrila. Sut perfect dintr-o lovitura libera.

23'

Centrare a lui Braun din flancul drept si Yeboah rateaza incredibil din sase metri cu toata poarta in fata.

21'

Manea nu mai poate continua dupa o ciocnire cu Aliji in debutul partidei. Intra Braun la gazde.

19'

Minge la marginea careului pentru Nemec si slovacul trimite cu efect putin pe langa poarta.

14'

Sut trimis de Nemec pe langa poarta.

1'

Se fluiera startul partidei. Prima posesie apartine gazdelor.

19:15

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burca, Camora - Cvek, Boateng, Jefte - Petrila, Yeboah, Deac.

FC Voluntari: Popa - Meleke, Armas, Matricardi - Costin, Droppa, Radut, Aliji - Lopes - Florea, Nemec.

Arbitru: Horia Mladinovici.

12:52

Avancronica

CFR Cluj şi FC Voluntari s-au mai întâlnit de 18 ori în principala competiţie internă, de 14 ori au câştigat clujenii, de două ori s-au impus ilfovenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu CFR gazdă: 9 jocuri - 8 victorii CFR Cluj - o remiză.

Ultima victorie bifată de ilfoveni: 17 decembrie 2016, FC Voluntari - CFR Cluj 2-1. Au urmat 11 succese ardelenii şi o remiză (15 februarie 2021, CFR Cluj - FC Voluntari 0-0).

Cea mai recentă întâlnire directă din campionat: 24 aprilie 2022, FC Voluntari - CFR Cluj 0-1, marcator Nana Boateng.