1
Astra
Budescu 20'

Asa am trait CFR Cluj - Astra Giurgiu

Etapa a 19-a din CASA Liga 1 s-a incheiat, joi seara, cu meciul dintre CFR Cluj si Astra Giurgiu. O partida in urma careia gazdele din Gruia ar fi putut urca pe primul loc in clasament in cazul unei victorii.

22:00

88'

Minge in careu pentru Omrani. Francezul trimite mult peste poarta.

81'

Gol Deac!

CFR egaleaza dupa o faza fixa de la coltul terenului. Popa a respins balonul pana la Deac si acesta a reluat in coltul lung printre mai multi jucatori ai oaspetilor.

79'

Sandomierski o tine in meci pe CFR dupa un contraatac al giurgiuvenilor. Crepulija a ratat incredibil din pasa lui Ion Gheorghe.

75'

Rondon suteaza peste poarta. Prima actiune cu fata la poarta din partea atacantului din Venezuela.

73'

Popa respinge sutul lui Camora. Gazdele raman in posesie.

63'

Ratare monumentala a gazdelor prin Costache. Servit la bara a doua, atacantul gazdelor a trimis in transversala cu toata poarta in fata.

55'

Hugo Sousa, fundasul dreapta al giurgiuvenilor, nu mai poate continua si solicita inlocuirea.

52'

Dubla ocazie pentru CFR Cluj. Popa a respins in corner sutul lui Carnat din interiorul careului, dupa care a retinut lovitura de cap a lui Paulo Vinicius.

46'

A inceput repriza a doua.

20:51

Pauza in Gruia.

45'

Repriza se incheie cu o noua parada a portarului Popa. Acesta s-a opus golului la sutul lui Deac dintr-o lovitura libera.

43'

Carnat rateaza cea mai mare ocazie a gazdelor de pana acum. Un lob care trece putin peste poarta.

20'

Gol Budescu!

Astra trece in avantaj dupa sutul lui Budescu din afara careului deviat usor de Vinicius.

16'

Paulo Vinicius trimite cu capul in bara. Se fluiera fault in atac.

15'

Pereira suteaza in forta din interiorul careului. Respinge portarul Popa cu un reflex de zile mari.

14'

Carnat pierde mingea si Astra iese pe contraatac obtinand lovitura libera prin Wuthrich.

13'

Doua cornere la rand pentru CFR Cluj.

8'

Lovitura libera a oaspetilor ramasa fara rezultat. Gaman a dat pe langa mingea centrata de Budescu.

1'

A inceput meciul.

0'

CFR Cluj: 12 Sandomierski - 16 Susic, 55 Paulo Vinicius, 3 Burca, 45 Camora - 10 Deac, 5 Soares, 6 Luis Aurelio - 98 Carnat, 99 Rondon, 75 Gidea.

Astra: 12 Popa - 2 Hugo Sousa, 4 Graovac, 25 Gaman, 20 David Bruno - 8 Wuthrich, 10 Budescu, 7 Canadija, 90 Radut - 77 Sathl.

12:35

Avancronica

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 31 de ori în principala competiţie internă, de 18 ori s-au impus clujenii, de patru ori au câştigat giurgiuvenii, iar alte nouă jocuri s-au terminat la egalitate, anunta LPF.

Palmares cu CFR gazdă: 15 meciuri - 9 victorii CFR - 5 remize - un succes Astra.

Edward Iordănescu a antrenat Astra în sezonul 2017-2018, reuşind calificarea în play-off (28 de jocuri în Liga 1 - 12 victorii - 8 remize - 8 înfrângeri).

Edward Iordănescu vs Eugen Neagoe: două jocuri - o remiză (2019-2020, Gaz Metan - FC Hermannstadt 1-1) - o victorie Neagoe (2018-2019, Gaz Metan - Sepsi OSK 0-1).

Edward Iordănescu vs Astra: 8 jocuri - 3 victorii - 4 remize - o înfrângere.

Eugen Neagoe vs CFR Cluj în toate competiţiile: 16 jocuri - o victorie (2007-2008, CFR - Pandurii 1-2) - o remiză - 14 înfrângeri.