Liderul FCSB pierde puncte pe Cluj Arena

Echipele Universitatea Cluj și FCSB au terminat la egalitate, scor 0-0, într-un meci disputat în epilogul etapei a 26-a din Liga 1.

Așa am trăit U Cluj - FCSB

Un rezultat în urma căruia liderul din clasament FCSB mai păstrează doar șapte puncte avans în fața principalei urmăritoare, Rapid.

Pe Cluj Arena cei de la FCSB au ratat cele mai mari ocazii în debutul meciului prin Florinel Coman.

Acesta a tras la poartă în minutul 11 de pe linia careului de 16 metri și doar intervenția portarului Andrei Gorcea a făcut ca tabela să rămână nemodificată.

Același Coman a încercat poarta câteva minute mai târziu dintr-o lovitură liberă executată pe colțul scurt. Gorcea a intervenit din nou decisiv.

Universitatea Cluj a primit lovitură de la 11 metri la o intervenție a lui Mihai Lixandru asupra lui Dan Nistor.

Fostul dinamovist a executat și portarul Ștefan Târnovanu a reușit să blocheze.

La jumătatea primei reprize cei de la FCSB au mai bifat o ocazie de a marca la șutul lui Baba Alhassan din afara careului. Mingea a ocolit de puțin poarta.

Partea secundă a fost mai săracă în faze de poartă și în cele din urmă meciul s-a încheiat nedecis.

La FCSB a debutat fundașul lateral Nana Antwi, jucător care a intrat din minutul 46 în locul lui Valentin Crețu.

Caseta tehnică

U Cluj: Gorcea - Chipciu, Masoero, Thallison, Roger - M. Rus (R. Silaghi 59), G. Simion (Doukoure 59), Bic (Fossati 85) - Nistor (V. Gheorghe 76) – Anselmo (F. Ilie 85), D. Popa. Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

FCSB: Târnovanu – V. Creţu (Antwi 46), Ngezana, Ov. Popescu, Radunovic - Lixandru, Şut, Alhassan (Luis Phelipe 46) - Oct. Popescu (Radaslavescu 76), Olaru, Fl. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

Cartonaşe galbene: Anselmo 20, M. Rus 44, Masoero 55 / V. Creţu 28, Oct. Popescu 42, Luis Phelipe 75.

Arbitri: Ovidiu Haţegan - Sebastian Gheorghe, George Neacşu.