Hermannstadt întoarce scorul cu UTA și-l lasă pe Rednic cu mâna goală

Condusă pe teren propriu de UTA într-un meci din etapa a 3-a în Liga 1, echipa Hermannstadt a revenit spectaculos și a întors rezultatul după pauză, pentru a se impune în final cu 2-1 (0-1).
Așa am trăit Hermannstadt – UTA
Clasamentul actualizat din Liga 1 după meciul de la Sibiu

UTA a deschis scorul prin Carp, în minutul 31, contrar cursului jocului. Practic, la prima ocazie mai importantă, arădenii au dat lovitura la Sibiu cu un șut din 16 metri deviat de Găman.

La 0-0 cei de la Hermannstadt au irosit mai multe ocazii de a marca prin Iancu, Butean și Paraschiv.

Portarul Iacob a avut partea lui de ”vină” în păstrarea scorului cu o super intervenție cu piciorul la reluarea lui Paraschiv din minutul 27.

Pe acest fond golul celor de la UTA a venit total surprinzător, iar cei de la Hermannstadt au continuată să rateze.

Paraschiv n-a nimerit poarta din interiorul careului (min.34), pentru ca Iacob să scoată in extremis șutul atacantului sibian (min.42).

Hermannstadt a restabilit egalitatea după pauză dintr-o lovitură de la 11 metri transformată de Paraschiv.

Centralul Marian Barbu a acordat penalty pentru un fault comis de Benga la un duel aerian, dar numai după intervenția VAR.

Un gol venit la cinci minute după pauză care a dat complet peste cap strategia lui Rednic de a apăra avantajul minim de pe tabelă.

Hermannstadt a marcat apoi golul victoriei, în minutul 58, prin japonezul Mino Sota spre bucuria celor peste 5.000 de sibieni prezenți la meci.

UTA a fost susținută de o galerie de aproximativ 250 de suporteri.

Pentru Hermannstadt este a doua victorie a sezonului, în timp ce UTA rămâne cu un singur punct în trei meciuri.

Caseta tehnică

Hermannstadt: Letica – Butean, Găman, Stoica – Neguţ (Balaure ’66), Biceanu (Alhassan ’65), Mino, P. Iancu (Jipa ’46), Oroian – G. Iancu (Fonseca ’80), Paraschiv (Bejan ’84).  Antrenor: Marius Măldărăşanu.

UTA: Iacob – Roganovic (Mustaca ’88), Benga (Markov ’66), Carp (Freitas ’82), Abeid – Pop (C. Mihai ’46), Dumitraşcu, Marku, Stahl – Fabry (Leidsman ’66), Cooper. Antrenor: Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Oroian ’85, Balaure ‘90+2 / Dumitraşcu ‘45+1, Cooper ‘45+4, Marku ’61, Roganovic ‘74

Arbitri: Marian Barbu – Mihai Marius Marica, Stelian Slabu – Cristian Moldoveanu.