Gaz Metan revine de la 0-2 si castiga cu Poli Iasi

Meci de toata frumusetea intre Gaz Metan Medias si Poli Iasi, doua dintre performerele sezonului de Liga 1 dupa primele sapte etape, partida castigata de medieseni cu 3-2, dupa ce Poli Iasi a avut 2-0 dupa pauza!

Asa am trait Gaz Metan - Poli Iasi. Gazdele revin formidabil de la 0-2!

Dupa o prima repriza modesta, cele doua echipei si-au dat drumul la joc in partea secunda, cand am asistat la o demonstratie de fotbal.

Poli Iasi a deschis scorul in minutul 50 prin Balan din centrarea oferita de Breeveld.

Doua minute mai tarziu acelasi Balan majora avantajul vizitatorilor dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Platini.

Tot dintr-un penalty aveau sa marcheze si mediesenii primul lor gol in minutul 59 prin capitanul Marius Constantin.

Lovitura de pedeapsa a fost obtinuta de Dumitru Cardoso, jucator care a facut cel mai bun meci de la venirea la Gaz Metan.

Ely Fernandes a adus egalarea cu un sut superb din lovitura libera in minutul 67, pentru ca Sergiu Bus sa inscrie golul victoriei pentru Gaz Metan in minutul 73 cu un sut pe sub portarul Rusu.

Iesenii au avut sansa egalarii la ultima faza a meciului, dar Cristea a trimis peste poarta dintr-o lovitura libera.

Gaz Metan acumuleaza 18 puncte si urca pe primul loc provizoriu in Liga 1, in timp ce Poli Iasi ramane la cota 15 puncte dupa cea intai infrangere a sezonului.

Gaz Metan: Pleşca - Romeo, M. Constantin, Larie, Velisar - Droppa (N. Roşu '54), Fofana, Olaru (Popa '80) - Ely Fernandes(Chamed '54), S. Buş, N. Dumitru. Antrenor Edward Iordănescu;

Poli Iaşi: Rusu - Gallego, Frăsinescu, Mihalache, A. Radu - Breeveld, Loshaj - Haţiegan (Platini '46), Passaglia (A. Cristea '76), Horşia (Onea '79) - A. Bălan. Antrenor Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: N. Dumitru '28, Larie '42 / Frăsinescu '20, Mihalache '23, Rusu '57, Platini '58, Breeveld '66.

Arbitru: Istvan Kovacs.