Florinel Coman aduce victoria pentru FCSB la Voluntari

Condusă cu 1-0 la pauză, echipa FCSB a întors rezultatul în partea secundă și-l lasă pe Nicolae Dică fără victorie pe banca ilfovenilor.

Așa am trăit: FC Voluntari - FCSB

Andrei Dumiter a deschis scorul împotriva fostei sale echipe, în minutul 16, după o fază fixă. Mingea centrată în careu a fost prelungită, Ștefan Târnovanu s-a opus golului la șutul lui Robert Popescu, dar n-a mai avut reacție la execuția lui Dumiter.

FCSB a schimbat liniile la pauză, nu mai puțin de trei jucători fiind înlocuiți, printre aceștia și brazilianul Luis Phelipe, autorul unei mari ratări în finalul primei reprize.

Schimbarea pe tabelă a venit însă de la Florinel Coman. Acesta a egalat în minutul 47 cu un șut din interiorul careului și tot el a punctat șapte minute mai târziu după un contraatac.

Ilfovenii au fost aproape de egalare în minutul 69, când Risto Radunovic a respins in extremis din fața porții, după ce Robert Popescu îl depășise extrem de ușor pe Valentin Crețu.

FCSB reface diferența zece puncte în clasament față de Rapid, principala urmăritoare în lupta pentru titlu.

FC Voluntari rămâne fără victorie de la numirea lui Nicolae Dică pe banca tehnică, acesta având două remize și trei eșecuri.

Caseta tehnică

FC Voluntari: J. Fernandez - Ricardinho, G. Turda, Matricardi, Carnat - Raţă (A. Ciobanu 84), Crepulja (Cascini 61) – Dumiter (D. Florea 84), R. Popescu (Mustacă 89), D. Andrei (Cocian 61) – Nemec. Antrenor: Nicolae Dică.

FCSB: Târnovanu - V. Creţu, Ngezana, Dawa, Radunovic - L. Phelipe (Miculescu 46), Ad. Şut, Lixandru (Radaslavescu 46) - Al. Băluţă, Oct. Popescu (Alhassan 46), Fl. Coman (Ov. Popescu 84). Antrenor: Elias Charalambous.

Cartonaşe galbene: Raţă 42, Cascini 62, Ricardinho 75, D. Florea 90+4 / Şut 16, Ngezana 21, Miculescu 52.

Arbitri: Sebastian Colţescu - Ionel Valentin Dumitru, Cosmin Vatamanu.