FCU 1948, victorie după minutul 90 cu Sepsi

Echipa FCU 1948 a câștigat duelul cu Sepsi Sf.Gheorghe din etapa a 17-a, cu 2-1, în urma unui gol marcat în minutul 90+2.
Așa am trăit FCU 1948 - Sepsi

Formația din Bănie a deschis scorul prin Vladislav Blănuță în minutul 10, după o fază creată de Aurelian Chițu în flancul stâng.

Covăsnenii au restabilit egalitatea până la pauză, în minutul 32, prin Cosmin Matei. Acesta l-a învins din a doua încercare pe Ion Gurău.

În partea secundă echipa gazdă a ratat trei mari ocazii, prin Chițu (min.49), Vlad Achim (min.53) și Blănuță (min.69).

FCU 1948 a dat lovitura în minutul 90+2 prin fundașul Leo Lacroix. Acesta a reluat decisiv cu capul din șase metri mingea centrată de Chițu.

Echipa lui Adrian Mititelu rămâne pe locul 14 în clasament, dar se apropie la două puncte de locul opt ocupat în acest moment de Oțelul.

Sepsi se numără printre cele patru echipe cu 20 de puncte, fiind la cinci puncte de zona playoff.