FCSB, start lansat de sezon cu victorie la Giurgiu

Echipa FCSB s-a impus de o maniera categorica in depalasare cu Astra Giurgiu, scor 3-0, in prima etapa a noului sezon de Liga 1.

Un succes conturat inca din prima repriza, cand pentru FCSB au marcat Man (34) si Tanase (37).
Doua goluri anuntate de ocaziile lui Man (8) si Coman (19), cand portarul gazdelor Lazar a avut interventii decisive.

La sutul lui Man din minutul 34 portarul Astrei n-a mai avut reactie. Un interior din afara careului.

Tanase a punctat pentru 2-0 cu o lovitura de cap de pe linia careului de sase metri, dupa ce acelasi Lazar respinsese in fata.

FCSB a mai ratat o mare ocazie in finalul primei reprize la reluarea lui Man. Mingea s-a dus putin pe langa poarta.

Astra a fost aproape de gol in minutele 59 si 60, cand Vlad a avut doua interventii salvatoare la suturile lui Moise, respectiv Valentin Gheorghe.

Baicu s-a remarcat si el in minutul 60 cu o minge trimisa putin pe langa poarta.

La cealalta poarta Man a luat bara la tinta in minutul 80 cu un sut din intoarcere.

In cele din urma Morutan avea sa inchida tabela dintr-o lovitura de la 11 metri obtinuta de Coman in duel cu Graovac.

FCSB se instaleaza provizoriu la conducerea clasamentului din Liga 1 dupa acest succes cu 3-0.

Astra Giurgiu: Lazar – D. Graur, Graovac, Dandea, Radunovic – Pahonţu (Gheorghe ’22), Crepulja (Moise ’56), Răduţ – Merloi (Baicu ’55), Budescu (Fatai ’56) – Alibec (Balaure ’71). Antrenor: Bogdan Andone.

FCSB: Vlad – Creţu, Cristea (Briceag ’46), Miron, Panţîru – Tănase (Vînă ’86), Popescu, Olaru (Moruţan ’46) – Coman, Buş (Buziuc ’46), Man. Antrenor: Toni Petrea.

Cartonaşe galbene: Răduţ ’42, Radunovic ’67, Dandea ‘74 / Cristea ’39, Miron ’74, Coman ‘90+3.

Arbitri: Marian Barbu – Daniel Mitruţi, George Florin Neacşu – Horia Gabriel Mladinovici.