FCSB obtine cea mai categorica victorie a sezonului

Sursă foto: facebook.com/FCSBOfficial

Echipa pregatita de Bogdan Vintila a trecut in deplasare de Academica Clinceni, cu 3-0, intr-un meci disputat la Calarasi, duminica, in etapa a 11-a din Liga 1.

Asa am trait Academica Clinceni - FCSB

Un succes prin care FCSB ajunge la cota 14 puncte si urca pe locul opt in clasament, la un punct de ultima pozitie in playoff ocupata de FC Botosani.

Pentru FCSB este a patra victorie in cinci meciuri cu Vintila pe banca in toate competitiile si echipa ros-albastra arata din ce in ce mai bine dupa un inceput dezastruos de sezon.

Meciul cu Academica Clinceni a fost rezolvat repede de ros-albastri, golul lui Tanase din minutul 13 aducand linistea pe tabela.

Cretu a centrat din dreapta, Tanase si-a facut mingea cu calcaiul si a finalizat din interiorul careului.

Pana la pauza FCSB a mai ratat doua mari ocazii prin Coman, jucator care a trimis de fiecare data in bara.

Cu toate acestea, Clinceniul putea egala prin Vojtus la ultima faza importanta a primei reprize. Balgradean s-a opus golului.

In partea secunda, minutul 65, Coman a adus linistea in tabara celor de la FCSB cu un sut in forta dupa o recuperare in jumatatea adversa.

Intra la pauza in locul lui Hora, Morutan a inchis tabela din pasa lui Gnohere in minutul 81.

Clinceniul a ratat cea mai mare ocazie prin tanarul Merlin, sutul acestuia la 0-3 intalnind bara.

Tot bara s-a opus si la reluarea lui Vina din minutul 87, dupa o faza in care FCSB s-a distrat cu apararea adversa.

Academica Clinceni: Vâlceanu – Matei, Chatziterzoglou, Patriche, Dobrescu – Cebotaru, J. Deretti – Fl. Achim (Barbu ’60), A. Popescu (Merloi ’73), B. Ilie (Buziuc ’27) – Vojtus.

FCSB: Bălgrădean – Creţu, Planic, Cristea, Panţîru – Ov. Popescu, Oaidă (Vînă ’82), Fl. Tănase – Man (Gnohere ’62), Hora (Moruţan ’46), Fl. Coman.

Cartonaşe galbene: Patriche ’25, Achim ’39, Popescu ’46, Chatziterzoglou ’48, Buziuc ‘83 / Oaidă ‘70, Planic '90+3

Arbitru: Horaţiu Feşnic.