FC Voluntari - Universitatea Craiova 1-0. Prima victorie a ilfovenilor in 2023

Echipa FC Voluntari a spart gheata si a obtinut primul succes in acest an, in Liga 1, pe teren propriu contra celor de la Universitatea Craiova. Meciul a fost live text aici.

Unicul gol al meciului a fost marcat de Vadim Rata la cinci minute dupa pauza. Acesta a profitat de o minge deviata cu capul pe spate de Campanu si l-a invins din apropiere pe Popescu.

Pentru Universitatea Craiova este a treia infrangere in sase meciuri disputate de la reluarea campionatului.

FC Voluntari obtine primul succes din 2023 dupa o serie de cinci infrangeri consecutive.

Oltenii raman cu cele doua victorii obtinute pe teren proriu, 2-0 cu Hermannstadt si 2-0 cu CFR Cluj.

Echipa pregatita de Eugen Neagoe ramane pe locul cinci in clasament, cu 45 de puncte, la zece puncte in urma liderului Farul Constanta.

Ilfovenii urca pe locul 11, cu 29 de puncte.

FC Voluntari: M. Popa - Ricardinho, Matricardi, Armaş - Marcelo Lopes (Costin '80), Meleke (Paz '80), Helder, Raţă, Aliji (Vlad '76) - Nemec (Dumiter '87), Damaşcan (Florea '87). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Universitatea Craiova: L. Popescu - Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Ndong - Mateiu (Baiaram '79), Sala (Isfan '57) - Cîmpanu (Hanca '57), Roguljic (Markovic '57), Ivan - Koljic (Rivaldinho '79). Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Ricardinho (35), Raţă (65) / Koljic (69).

Arbitri: Horaţiu Feşnic - Alexandru Cerei, Valentin Avram.