FC Botosani - Viitorul 1-0. Moldovenii cu un picior in playoff, Viitorul rateaza obiectivul

Echipa FC Botosani a facut un pas urias pentru calificarea in playoff dupa victoria obtinuta, duminica, in fata celor de la Viitorul Constanta.

Unicul gol al meciului de la Bootsani a fost marcat de Keyta, cu noua minute inaintea finalului.

Acelasi Keyta ratase la 0-0 o mare ocazie, in minutul 51, cand a trimis din marginea careului si l-a obligat pe portarul Cabuz la o interventie decisiva.

Cea mai mare ocazie a oaspetilor a fost irosita de Babunski in finalul primei reprize, cand decarul de la Viitorul a cautat poarta cu un sut direct pe coltul scurt. Mingea grea blocata de porarul Pap.

FC Botosani acumuleaza 41 de puncte in clasament si ar putea obtine calificarea in playoff inca inaintea etapei finale din sezonul regular daca cei de la Chindia nu inving pe FC Voluntari, intr-un meci programat luni.

Chiar si cu un succes al targovistenilor, FC Botosani are prima sansa la playoff in ultima runda.

Pentru Viitorul lupta pentru prezenta in playoff s-a incheiat oficial.

FC Botoşani: Pap – Braun, Chindriş, Meleke, Ţigănaşu – Tîrcoveanu (Şeroni '88), Rodriguez, Ongenda (Plămadă '88) – Al Mawas, Croitoru (M. Roman '22, Aşkovski '73), Fili (Keyta '46). Antrenor Marius Croitoru;

FC Viitorul: Căbuz – Dussaut, Artean, Mladen, Boboc – Babunski (Cojocaru '79), Gaztanaga (Andronache '85), Ciobanu – G. Ganea, Tsomou (Grameni '79), Pitu (Matiş '63). Antrenor Mircea Rednic.

Cartonaşe galbene: Maleke '51, Croitoru (antrenor) '55, Braun '69, Keyta '82 / Dussaut '41, Mladen '48, Artean 62, Ganea '70;

Arbitri: Sebastian Colţescu - Daniel Mitruţi, Marius Badea - Iulian Dima;

Asa am trait FC Botosani - Viitorul

• 90' - Mare ocazie ratata de Keyta. Sut din centrul careului blocat in extremis de Cabuz. Corner pentru gazde la ultima faza a meciului.
  • 81' - GOL Botosani! Keyta deschide scorul cu o reluare din cativa metri la centrarea lui Al Mawas respinsa in fata de Cabuz.
  • 68' - Galben incasat de Keyta pentru o simulare in careul oaspetilor.
  • 60' - Roman patrunde in careu si trimite in bratele lui Cabuz.
  • 54' - Marius Croitoru vede cartonasul galben. La urmatoarea abatere va fi trimis in tribuna.
  • 51' - Interventie fabuloasa a lui Cabuz cu o mana la sutul lui Keyta spre coltul lung.
  • 45' - Ocazie pentru Viitorul la ultima faza a reprizei. Babunski incearca poarta la coltul scurt dintr-o lovitura libera. Respinge Pap in extremis.
  • 44' - Spaniolul Gaztanaga incearca sutul de la distanta. Mingea trece mult peste poarta lui Pap (Botosani).
  • 43' - Contraatac al gazdelor irosit de Ongenda. Sutul acestuia e blocat in corner.
  • 28' - Centralul Sebastian Coltescu opreste meciul pentru a-i acorda un ultim avertisment antrenorului gazdelor, Marius Croitoru.
  • 27' - Lovitura libera pentru gazde ramasa fara rezultat.
  • 9' - Mladen reia cu capul peste poarta gazdelor dupa un corner.
  • 15:00 A inceput meciul de la Botosani.
  • Echipele de start
    FC Botosani: 1 Pap - 47 Braun, 6 Chindris, 3 Meleke, 30 Tiganasu - 80 Tircoveanu, 8 Rodriguez, 10 Ongenda - 9 Al Mawas, 21 Croitoru, 29 Fili.
    Viitorul: 34 Cabuz - 4 Dussaut, 18 Artean, 5 Mladen, 77 Boboc - 10 Babunski, 28 Gaztanaga, 17 Ciobanu - 7 Ganea, 19 Tsoumou, 80 Pitu.

Avancronica

De cealalta parte, FC Botosani are nevoie de victorie pentru a fi scutita de emotii in ultima etapa a sezonului regular.

Cele doua echipe s-au mai intalnit de 15 ori in principala competitie interna, de cinci ori au castigat moldovenii, de sase ori s-au impus constantenii, iar alte patru partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Botosani gazda: 7 meciuri - 3 succese FC Botosani - doua remize - doua succese Viitorul.

Cea mai recenta intalnire directa din campionat: 15 decembrie 2020, Viitorul - FC Botosani 1-2 (K. Luckassen / H. Keyta - dubla).