UTA
Keșeru 45' Postolachi 27'

Așa am trăit FC Argeș - UTA

Am transmis live text în această pagina duelul cu implicații în lupta pentru evitarea retrogradării dintre FC Argeș și UTA, echipe despărțite de un singur punct.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de 49 de ori în principala competiţie internă, de 23 de ori au câştigat piteştenii, de 17 ori s-au impus arădenii, iar alte nouă partide s-au terminat la egalitate.

Palmares cu FC Argeş gazdă: 25 de meciuri - 20 victorii FC Argeş - două remize - 3 succese UTA.

Piteştenii au câştigat ambele meciuri din sezonul regulat 2022-2023, 2-0 pe teren propriu şi 1-0 în deplasare.

20:38

Final de partidă. Se termină 2-2 și Argeșul salvează in extremis remiza.

90'

Spiritele se încing din nou. Straton de la gazde la un pas de bătaie cu jucătorii arădeni. Aceștia sunt un pachet de nervi, Rednic e resemnat pe margine. Cojocaru e înconjurat de jucătorii de la UTA care îi cer în continuare socoteală.

90'

Gol Garita!

Nebunie în tribune printre puținii spectatori rămași. Garita a restabilit egalitatea cu un șut în forță din lovitură de la 11 metri. Se face 2-2, după ce UTA a avut 2-0 la pauză.

90'

În cele din urmă arădenii acceptă decizia arbitrului și meciul se va relua cu lovitura de la 11 metri acordată mai devreme.

90'

Centralul Cojocaru a arătat că le acordă celor de la UTA trei minute să reia meciul. Garita este pregătit să execute lovitura de la 11 metri.

90'

Scene reprobabile în Trivale. Jucătorii celor două echipe se îmbrâncesc. Un final urât de meci între două echipe de tradiție.

90'

Adrian Cojocaru acorda al treilea penalty pentru FC Argeș în acest meci în minutul 90+8. Mircea Rednic scoate echipa de pe teren.

80'

Gol Garita!

FC Argeș reduce din diferență din lovitură de la 11 metri prin Arnold Garita.

78'

Faza e analizată de VAR și se acordă lovitură de la 11 metri pentru piteșteni.

76'

Ocazie mare ratată de FC Argeș după un corner. Bassong reia puternic cu capul și Iacob are o intervenție de zile mari.

64'

Dublă înlocuire la gazde: intră Jobello și Pîrvu.
Dubla modificare și la oaspeți: Otele și Ubbink aruncați în luptă de Mircea Rednic.

57'

Cartonaș galben încasat de Garita pentru un fault asupra lui Roger la centrul terenului.

46'

A început repriza secundă.

19:21

UTA intră cu 2-0 la pauză în meciul de la Pitești.

45'

Majoritatea spectatorilor de la tribuna a 2-a părăsesc arena din Trivale în semn de nemulțumire față de rezultat și jocul favoriților.

45'

Gol Keșeru!

UTA își dublează avantajul prin Claudiu Keșeru. Acesta a marcat cu un șut din afara careului.

42'

PENALTY RATAT

Calcan trage tare pe mijlocul porții, mingea fiind blocată de portarul Iacob.

40'

Penalty pentru FC Argeș la un fault comis de Hoxhallari.

27'

Gol Postolachi!

UTA deschide scorul prin Postolachi. Șut din interiorul careului pe sub portarul Straton.

26'

FC Argeș iese pe contraatac, mingea ajunge în careu la Garita care o trimite în poartă. Centralul Adrian Cojocaru fluierase înainte un fault în atac comis de Calcan.

25'

Lovitură liberă pentru arădeni în jumătatea adversă. Se execută rapid pe jos, pare că este o schemă, dar cei de la UTA pierd rapid mingea.

23'

Roger scapă pe contraatac spre poarta gazdelor. Apare Turda din lateral și trimite în afara terenului. O intervenție decisivă din partea căpitanului gazdelor.