FC Arges – FCU 1948 1-0. Prima victorie pe teren propriu a pitestenilor

Echipa din Trivale a realizat un salt important in clasamentul din CASA Liga 1 dupa 1-0 pe teren propriu cu FCU 1948, echipa din Craiova antrenata de Adrian Mutu.

Reusita lui Alexandru Isfan din prelungirile primei reprize a facut diferenta in primul meci al zilei de sambata in Liga 1.

Craiova lui Mutu a ratat o mare ocazie in debutul partii secunde prin italianul Andrea Compagno.

Atacantul introdus la pauza in locul lui Claudiu Balan a reluat cu capul din sase metri direct in portarul Alexandru Greab.

FCU 1948 ramane la cota opt puncte si coboara pe locul 12 in clasament, in timp ce FC Arges ajunge la 10 puncte si urca pana pe pozitia a saptea.

Pentru formatia pregatita de Adrian Mutu a fost a patru infrangere a sezonului.

FC Argeş: Greab – Muşat (Piţian ’86), Joao Miguel, Turda, Tofan – Meza Colli, Raynov – Dumitraşcu, Palic (De Jonghe ’73), Işfan (Dumitru ’46) – Cr. Tănase (Arias ’81).  Antrenor: Andrei Prepeliţă.

FCU 1948: Mogoşanu – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert – Van Durmen, Albu (Ondaan ’67), Baeten (Pop ’46) – Sidibe (Vieira ’46), Bălan (Compagno ’46), Marquet (Raicea ’87).  Antrenor: Adrian Mutu.

Cartonaşe galbene: Raynov ’78 / Baeten ’28, Huyghebaert ’39, Pop ’88.

Arbitru: Ovidiu Haţegan.