Farul – FCU 1-0. A doua victorie consecutivă pentru ”marinari”

Campioana sezonului trecut Farul Constanța a învins pe FCU 1948, cu 1-0, în primul meci al etapei a 23-a din Liga 1.

Așa am trăit Farul - FCU 1948

Ronaldo Deaconu a marcat unicul gol al meciului în minutul 9 cu un șut din marginea careului, după o lovitură de la colțul terenului.

Louis Munteanu a ratat două mari ocazii, una la 0-0 în minutul 2 și o alta în minutul 29, de fiecare dată în poziții favorabile de a marca.

În partea secundă cei de la Farul au ratat desprinderea prin armeanul Grigoryan, în minutul 66.

Cu acest succes echipa lui Gheorghe Hagi s-a revanșat pentru înfrângerea categorică din tur, când FCU a câștigat cu 4-0.

Pentru Farul este a doua victorie consecutivă de la reluarea campionatului, în timp ce echipa din Craiova înregistrează a doua înfrângere.

Farul urcă provizoriu pe locul patru în clasament, în timp ce FCU rămâne pe 11, dar ar putea încheia runda pe locul 14 prin jocul rezultatelor.

Caseta tehnică

Farul: Buzbuchi - Dussaut, Larie, M. Popescu, Kiki (K. Boli 62) – R. Deaconu, Diogo Queiros (Nedelcu 62), Grameni (I. Vînă 56) – Rivaldinho (C. Ganea 72), L. Munteanu, Budescu (M. Grigoryan 56). Antrenor: Gheorghe Hagi.

FCU 1984: Gurău - R. Negru, Compagnucci (Kvakic 89), Lacroix, Padula (Mascarenhas 89) – V. Achim, Dr. Albu – Baeten (Sidibe 73), Bauza, Blidar (Blănuţă 46) – A. Chiţu. Antrenor: Giovanni Costantino.

Cartonaşe galbene:Dussaut 74, C. Ganea 75 / A. Chiţu 40, Baeten 67, Compagnucci 81.

Arbitri: Andrei Moroiţă - Romică Bîrdeş, Valentin Dumitru.