Dinamo – Hermannstadt 1-0. ”Câinii” se apropie de locul de baraj

Echipa Dinamo a obținut cele trei puncte în disputa cu Hermannstadt din etapa a 28-a în Liga 1.

Așa am trăit Dinamo - Hermannstadt

Dinamo a tranșat disputa de pe arena ”Arcul de Triumf” cu 1-0, prin golul marcat de Gonzalo Grgorio cu o reluare din interiorul careului.

În finalul primei reprize Răzvan Patriche a respins de pe linia porții mingea trimisă de Ianis Stoica.

Acesta din urmă a ratat de puțin deschiderea scorului la 0-0, când a reluat pe lângă poartă.

Patriche a fost aproape de 2-0 în repriza secundă după o lovitură de la colțul terenului. O minge respinsă de portarul Căbuz în afara terenului.

Dinamo ajunge la 25 de puncte în clasament și se apropie la două puncte de FC Voluntari, echipă care primește vizita liderului FCSB în această rundă.

Hermannstadt, locul 6 înaintea etapei a 28-a, pierde puncte importante în lupta pentru playoff.

Pentru Dinamo este a treia victorie în ultimele patru etape.

Caseta tehnică

Dinamo: Golubovic - Edgar Ie, Velkovski, Patriche - De Moura, Gnahore, Pavicic (N. Roşu 88), Borduşanu - Astrit Selmani (Ilic 50), Hakim Abdallah (P. Neagu 88), Goncalo Gregorio (A. Bani 77). Antrenor: Zeljko Kopic

Hermannstadt: Căbuz - Butean, Găman, Ionuţ Stoica (Bejan 24), Opruţ - S. Balaure (Ngoma 67), Murgia, Sota Mino, Ianis Stoica (C. Neguţ 83) - G. Iancu (Fonseca 67), D. Paraschiv (A. Jipa 83). Antrenor: Marius Măldărăşanu.

Cartonaşe galbene: Edgar Ie 10, De Moura 28, Zeljko Kopic 64, Borduşanu 90+3 / Butean 56.

Arbitri: Iulian Călin - Vasile Marinescu, Ferencz Tunyogi.