Dinamo – Chindia 1-0. “Cainii” parasesc ultimul loc dupa prima victorie in patru luni

Catalin Carp a devenit eroul lui Dinamo prin golul marcat in partida contra Chindiei Targoviste, luni seara, in ultima partida a etapei a 19-a in CASA Liga 1.

Dinamo a marcat golul victoriei, in minutul 63, intr-un moment in care Chindia controla jocul.

Oaspetii au ratat egalarea cu sapte minute inaintea finalului, cand fostul dinamovist Catalin Popa a trimis in bara transversala dupa o lovitura de la 11 metri.

In minutele de prelungire portarul dinamovist Plemen Iliev a blocat in extremis cu o parada de zile mari sutul lui Razvan Matin din afara careului.

Dinamo paraseste ultimul loc dupa acest doar al treilea succes obtinut in 19 etape de Liga 1.

Dinamo: Iliev - Gluhakovic, Pinto, Grigore (Popa '46), Kainourgios - Răuţă - Carp, Borduşanu (Amzar '77) - Sorescu (Ehmann '85), Ivanovski, Vestenicky (Itu '46x). Antrenor: Mircea Rednic.

Chindia: Căbuz - Căpuşă, Celea, Iacob, Roumpoulakou (Corbu '46)- Neguţ, Dulca, Popadiuc (Stoian '76), Jipa (Matiş '76)- Popa, Florea. Antrenor: Emil Săndoi.

Cartpnaşe galbene: Răuţă '71, Iliev '83 / Celea '54, Dulca '89.