Dinamo – CFR Cluj 0-2. Campioana castiga fara probleme in Stefan cel Mare

CFR Cluj si-a respectat statutul de favorita in meciul cu Dinamo si a castigat in urma a doua goluri marcate in prima repriza.

Debeljuh a deschis scorul in minutul 14 din centrarea lui Camora. O faza la care Ricardo Grigore a trecut pe sub minge.

Sutul lui Debeljuh a fost usor deviat de Andrei Radu.

CFR Cluj si-a dublat avantajul in minutul 44 dintr-un penalty obtinut de croatul Debeljuh in duel cu Puljic.

Paun a transformat de la 11 metri cu un sut in plasa laterala fara speranta pentru Mejias.

Dinamo ramas in inferioritate numerica inainte de ultima faza a meciului, cand Bejan a primit al doilea galben si a fost eliminat.

Bejan intrase la pauza in echipa gazda.

Dinamo pierde primul meci dupa trei patru victorii la rand in toate competitiile, trei dintre acestea in campionat.

CFR Cluj ajunge la al treilea succes cu acelasi scor de 2-0 in campionat cu Edi Iordanescu pe banca tehnica.

Dinamo: Mejias – Sorescu, Puljic (Bejan ’46), R. Grigore, A. Radu – Anton (Achim ’88), Răuţă – Camara (Bani ’88), Măgureanu (Garcia ‘7, Gueye ‘35), Fabbrini – Nemec. Antrenor: Ionel Gane.

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Burcă, Vinicius, Camora – Itu (Costache ’83), Soares (Djokovic ’59), Păun (Hoban ’83) – Carnat (Deac ’59), Debeljuh, Pereira (Chipciu ’77). Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Puljic ’44, Sorescu ’60, Nemec ’62, Răuţă ’66, Bejan ‘87, '90+3 / Soares ’25, Pereira ’75, Itu ‘82.

Cartonaş roşu: Bejan '90+3.

Arbitru: Marius Avram.