Craiova invinge Gaz Metan la revenirea lui Papura ca principal

In primul meci al anului disputat in Liga 1 echipa Universitatea Craiova a invins-o pe Gaz Metan Medias, cu 3-1, intr-o partida care a avut loc in Banie.

Oltenii au deschis scorul prin Cicaldau in minutul 7 cu o reluare din interiorul careului in apropierea lui Moura.

Acelasi Cicaldau si-a trecut in cont dubla in minutul 27 cu o executie spectaculoasa din lovitura libera. Faza fixa fusese obtinuta de Nistor, jucatorul transferat de Craiova in pauza de iarna de la Dinamo.

Gaz Metan a revenit in meci cu opt minute inaintea pauzei printr-un penalty transformat de Marius Constantin la un fault al lui Acka asupra lui Cardoso.

Craiova si-a securizat avantajul de pe tabela in partea secunda prin reusita lui Cosic, jucator aflat la primul gol in tricoul alb-albastru.

Cosic a punctat spectaculos cu un sut din prima dupa o respingere a oaspetilor. Medisenii solicitasera a priori un fault in atac comis de Koljic.

Craiova urca pe locul trei dupa acest succes, depasind FCSB in clasament.

Craiova: Pigliacelli – Martic, Acka, Cosic, Vătăjelu (Bancu ’86) – Nistor (Ivanov ‘90+2), Mateiu, Cicâldău – Niţu (Koljic ’60), Ivan, Mihăilă. Antrenor: Corneliu Papură.

Gaz Metan Mediaş: Pleşca – De Moura (Romeo ’46, Butean ’82), Larie, M. Constantin, Velisar – Fofana, N. Roşu – Drăghici (Fernandes ’46), Hora, Cardoso – S. Buş. Antrenor: Edward Iordănescu.

Cartonaşe galbene: Martic ’16, Cicâldău ’31, Mihăilă ‘73 / Roşu ’22, De Moura ’31, Hora ’31, Cardoso ’40, Velisar ’60, Buş ‘87.

Arbitri: Marius Avram.